Postoj a mindset. Věříte, že svůj život můžete ovlivnit, nebo jste ve vleku událostí?
„Když máte jednoznačně negativní postoj ke kouření, nabídnutou cigaretu odmítnete a ani vás nenapadne si ji vzít,“ říká o postojích v Balancu Katarína Loneková, klinická psycholožka, psychoterapeutka a vyučující na katedře psychologie FF UK. Když věříme, že nám něco nejde, nebudeme v tom dobří nebo to není pro nás, zbytečně se uzavíráme a snižujeme si pravděpodobnost úspěchu i spokojenosti.
„Postoj je připravenost k činu, jednání. Obsahuje názorovou a citovou část.“ Umožňuje některými situacemi projít rychleji. Některé postoje jsme převzali bez přemýšlení a některé si vědomě vybrali. Je nemožné postoje nezaujímat, ale je dobré se občas zastavit a ptát se, kde se vzaly. Automaticky odmítnout cigaretu je určitě prospěšné pro zdraví, ale příliš se svázat a nezkoumat své postoje a mindset může být chyba. Ochudíme se o některé příjemné nebo prospěšné prožitky i možnosti.
„Je dobré nejet pořád na autopilota. Zastavit se, podívat se na automatické reakce a zjistit, zda s nimi souzníme.“ Někdy přijmeme postoje bez vlastní úvahy. Třeba jsme vyrostli ve více či méně xenofobním a rasistickém prostředí. Cizí a odlišní lidé jsou pro nás nebezpeční, máme o nich představy, které jsme nikdy nepodrobili zkoušce kritickým myšlením ani zkušeností. Ubližujeme tak druhým i sobě.
„I k neměnným situacím můžeme zaujmout postoj, který si vybereme.“ Když prší a vadí nám to, není možné se rozhodnout, že nám to vadit nebude. To je vytváření tlaku na sebe. Nemusíme být pořád pozitivní, vidět na všem to nejlepší a usmívat se. Pokud to nebude opravdové, budeme si prožívání nařizovat a bránit se emocím, nebude to fungovat. Samozřejmě že déšť je většinou malá nepříjemnost. Počasí zkazí plány, ale i tak lze prožít dobrý den. „Můžeme nepopřít, že se mi něco nelíbí, a zeptat se, co bych s tím mohl přesto udělat.“
Mindset je systém vnitřních přesvědčení a postojů. Může přispět ke kreativitě a otevřené mysli. Věříme, že okolnosti lze měnit? Že se dokážeme učit a rozvíjet? Pokud ne, bude to samozřejmě těžší. Někdy se, možná z pověrčivosti nebo snahy ochránit se před zklamáním, bojíme doufat a věřit, že zkouška ve škole dopadne v náš prospěch. Hlouběji uvnitř ale stejně máme naději. Opravdu uzavřený mindset vede k pasivitě. Když nevěříme v úspěch vlastního jednání, pravděpodobněji se ani nebudeme pokoušet a nenajdeme tu správnou energii a cestu k úspěchu. Mindset také ovlivňuje to, jak vnímáme kritiku. Buď jako informaci, která může pomoc, nebo útok či potvrzení něčeho, co na sobě nemáme rádi.
Pusťte si celý rozhovor o postoji, mindsetu a životu na autopilota.
Související
-
Starejte se sami o sebe! Jak individualismus, ego a strach ničí naši planetu i společnost
„Pokud vnímáme jako důležitý pouze náš život a sami sebe, tak nás témata jako klimatická změna, společenské a politické problémy nebudou zajímat.“
-
Dříve lidé na dovolenou nejezdili, dnes je třeba zpracovat nahromaděný stres
„Čtrnáctidenní dovolená a delší je ideální. Za týden si člověk moc neodpočine, tři až čtyři dny se přelaďujeme na dovolenkový režim.“
-
Chcete se rozejít, ale ublížit druhému co nejméně? Buďte upřímní, důrazní a važte slova
„Spousta lidí trpí potřebou ukončovat vztah bezbolestně, aby oba byli v pohodě. Ve většině případů to není možné,“ řekl v Balancu psychoterapeut Michal Mynář.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka