Prázdniny u vody, úzkost pod hladinou. Komiks Jedno obyčejný léto vykresluje teenagerské bezčasí

30. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Komiks Jedno obyčejný léto

Rose a Windy jsou kamarádky, které se potkávají každé léto na dovolené u Awago Beach. Chodí se koupat, v místním obchůdku si kupují sladkosti a chipsy, které po večerech pojídají u vypůjčených hororů, zatímco jejich rodiče debatují na terase. Letos by mělo být všechno stejné jako loni, na první pohled to tak vypadá. Ale není.

Přes cvrkot cikád, křupání štěrku pod žabkami a vzdálený šum moře občas Rose přeslechne tichou hádku svých rodičů. Máma je divná, pořád tak smutná. Kluk z obchodu je letos nějak zajímavější než loni. A Windy, ta se chová jako malé dítě. O komiksu sestřenic Mariko a Jilian Tamakiových se říká, že se v něm moc nestane, nic ale nemůže být dál od pravdy.

„Ta nenápadnost, to, že se vše odehrává jakoby pod hladinou, z toho komiksu dělá letní čtení. Hrozně dobře to vystihuje atmosféru léta. Na jednu stranu jsou prázdniny, doba dovolených, všechno se zastavuje z přímého, ostrého slunce. Na druhou stranu to slunce některé věci přesně a jasně nasvěcuje,“ myslí si o komiksu Jedno obyčejný léto literární publicistka a naše pravidelná hostka Kateřina Čopjaková. 

Komiks Jedno obyčejný léto

Jako každá dobrá kniha dokáže Jedno obyčejný léto pokrýt mnoho rovin najednou, řeší se tu ženské přátelství, dospívání, vztah k rodičům i vztah k vlastnímu tělu, nejbližší věci, kterou máme, a kterou přesto mnohdy nedokážeme mít pod kontrolou. Navíc je ale Jedno obyčejný léto sugestivní i graficky – všechno důležité proběhne v obraze.

Čtenář má pocit, že sleduje pomalu ubíhající film plný zádumčivých scén. „Takto by měl fungovat dobrý komiks, že obraz vypráví víc než slova, blíží se filmu,“ říká Čopjaková, „Jilian Tamaki toho dosahuje tak, že hodně často používá velké obrázky přes celou dvoustránku, které tempo vyprávění zastaví. Velmi zajímavě a chytře navíc pracuje s živlem vody, který byl v minulosti přisuzovaný vždycky ženám.“

Co říkají sestřenice Tamakiové o dívčím přátelství? Poslechněte si záznam z Liberatury o nejletnější knize, která přesně vykresluje horkou ospalost, tajemství dospělých i bezradnost teenagerů.

Spustit audio