Pražská továrna na Tima Burtona

28. březen 2014

V Praze začíná výstava světoznámého režiséra Tima Burtona. Potkáte na ní kostlivce z Mrtvé nevěsty, Marťany z filmu Mars útočí nebo umpalumpy z Karlíkovy továrny na čokoládu. Miláček amerických i evropských goth kids vystavuje příznačně v gotickém Domě U kamenného zvonu. S Timem Burtonem, kurátorkou Jenny He a českými architekty expozice, Olgoj Chorchoj, natáčela Veronika Ruppert.

Stovky Burtonových prací pro pražskou výstavu vybrala kurátorka Jenny He, která pracovala i na předešlých velkých burtonovských výstavách v zahraničí. Pražská verze je proti nim sice komornější, ale i tak je na místní poměry velmi obsáhlá: „Výstava je poskládaná z pěti set prací, maleb, kreseb, fotek, soch, instalací, maket a filmů. Všechny pochází z Timova osobního archivu a 150 z nich nebylo nikdy veřejně vystavených.“

Dům U kamenného zvonu je Burtona plný od sklepa až po půdu a režisér jím byl při osobní návštěvě nadšen. Chválil i architekturu výstavy od českých designérů: „Instalace je pro mě zásadní, vytváří prostředí, specifickou náladu. A čeští designéři odvedli skvělou práci. Jsem nadšený i z budovy galerie, je krásná. Své kresby vnímám jako velmi osobní záležitost, a je pro mě proto zvláštní je veřejně vystavovat. Kreslení pro mě vždy bylo formou vyjadřování. Nikdy jsem nebyl dobrý spíkr a tohle byl můj způsob komunikace.“

V Praze už se Tim Burton jednou pracovně zastavil. Před dvaceti lety tu prý točil reklamu na hodinky. Inspirací pro něj jsou někteří čeští filmaři a animátoři: „Mám rád tvorbu Karla Zemana, třeba Cesta do pravěku se mi moc líbila. V Burbanku jsem o něm jednou viděl dokument a velmi mě zaujal a inspiroval způsob jeho tvorby. Obdivuju hlavně tu úchvatnou ruční práci, kterou velmi silně vnímám i při procházkách Prahou. V době, kdy svět pomalu ovládají počítače, se tu cítím jako na krásném ostrůvku starého světa, kde se ještě dělají úžasné věci ručně.“

Na hledání tváře výstavy a spolupráci s Timem Burtonem jsem se zeptala Michala Froňka ze studia Olgoj Chorchoj. Hlavní architektkou projektu byla Martina Kárová a do příprav se zapojili i designéři Mutanta: „Vymýšleli jsme celý výstavní systém, jak se lidé budou galerií pohybovat, jak budou vypadat šatny, pokladny, museum shop a tak dále. Nešlo jen o instalaci objektů na zeď a do prostoru. Tim Burton všechno osobně schvaloval, viděl každou věc, každou popisku. Ještě těsně před zahájením výstavy si osobně upravoval jednotlivé loutky, aby měly ten správný postoj a výraz.“

Kromě zahájení výstavy a nacpané autogramiády, která byla vyprodaná během dvou minut, si Tim Burton v Praze užil i koncert Dannyho Elfmana. Dlouholetý spolupracovník a skladatel hudby k drtivé většině jeho filmů předvedl v Obecním domě průřez vzájemné spolupráce. Koncert Českého národního symfonického orchestru doprovázela přesně načasovaná projekce, složená z filmových ukázek, kreseb a vizí Tima Burtona: „Jsme přátelé už od studentských let, chodil jsem tehdy na jeho kapelu do malých klubů. Začínali jsme oba od píky, ve stejné době. Je úžasné dnes sledovat jeho koncert v tak krásném a velkém sálu.“

Výstavu Tim Burton a jeho svět můžete v pražském Domě U kamenného zvonu vidět do 3. srpna a otevřeno je denně mimo pondělí od 10 dopoledne do 8 večer. Podrobné info hledejte na www.timburton.cz

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.