Pražskou tržnici čeká rekonstrukce. Má sloužit všem věkovým i příjmovým skupinám
Do Pražské tržnice v Holešovicích se chodí na levné nákupy, na divadlo Jatka 78, do haly 22 pro ovoce a zeleninu od farmářů, na korza mezi budovami, na vietnamské jídlo a do některé z opuštěných budov se tu a tam dalo zajít na party dunící dlouho do rána. Rozpustilá podoba tržnice může mít své kouzlo, o propracovaný a smysluplný koncept ale rozhodně nejde. To se má v průběhu následujících patnácti let změnit.
„Pražská tržnice byla postavena před 125 lety coby jatka Královského města pražského. V 90. letech město přistoupilo k rozhodnutí, že celý areál pronajalo na padesát let firmě s pochybným zázemím. Důsledky kolem sebe vidíme dodnes,“ uvádí mě za branou stráženou dvěma sochami býků do historického kontextu náměstek primátora za hnutí Praha sobě Pavel Vyhnánek, který se v proměně tržnice angažuje.
Vznikly ověřovací studie rozvoje a urbanisticko-architektonická studie, ve kterých si město – současný vlastník areálu – nechalo vypracovat vizi budoucích úprav. „Postupnými kroky chceme tržnici vrátit Pražanům, otevřít ji všem věkovým i příjmovým skupinám a najít správný mix maloobchodu, služeb, kultury, volnočasových aktivit, gastronomie a tak dále,“ uvádí Vyhnánek.
Město si chce udržet nad historicky cennou lokalitou kontrolu. Momentálně probíhá mezinárodní architektonická soutěž na úpravu veřejného prostoru, kterého je, na poměry vnitřního města Prahy, v tržnici nadstandardní množství. Následovat budou opravy jednotlivých hal, kde se v minulosti bouralo maso, které budou hledat nové nájemce.
Mezitím ale budou pokračovat dosavadní pop-upové akce, jako výstavy závěrečných prací uměleckých škol nebo obří swap, který momentálně probíhá v hale 17. Pokračuje taky farmářský prodej v hale 22 a dál funguje i prostor pro organizaci Šatník Nory Fridrichové na podporu matek samoživitelek.
Jaká je historie Pražské tržnice a proč byl areál městských jatek postaven právě v Holešovicích? Jakým způsobem chce město pracovat s veřejným míněním a komunitami při vytváření nové skladby aktivit v areálu tržnice? Jak bude vypadat rekonstrukce Pražské tržnice? Pusťte si celou procházku po tržnici s náměstkem Pavlem Vyhnánkem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka