Seznam četby k maturitě? Vyberte si to, o čem umíte mluvit, radí učitelka

Jak na maturitu z češtiny? Pusť si Studovnu s učitelkou Pavlou Kodlovou
Na mnohých školách se blíží datum odevzdávání seznamu četby k maturitě. Jak knížky vybírat a zvládnout zkoušku z češtiny a literatury? Ve Studovně jsme s učitelkou z gymnázia Pavlou Kodlovou probrali tipy, které vám pomůžou s přípravou i samotnou ústní zkouškou.
„Maturita z českého jazyka a literatury má společnou část, tou je didaktický test na přelomu dubna a května. Potom škola organizuje písemnou část, to znamená slohovku a ústní zkoušku z literatury, přičemž každá škola má svůj seznam, ze kterého si studenti mohou vybírat,” vysvětluje pedagožka, jak maturita funguje dnes.
„Vybírejte si knížky, ke kterým můžete vztáhnout i svojí zkušenost, třeba vám hlavní hrdina imponuje nebo vás provokuje, protože v tu chvíli se můžete rozmluvit o hlavní postavě,” doporučuje a dodává, že maturanti si často vybírají spíše podle délky a hesla, čím kratší kniha, tím lepší. „To, že o tom dokážete mluvit je mnohem důležitější, než délka díla,” vysvětluje.
Jaké otázky si klást při výběru knih k maturitě? Co rozhodně neříkat u maturitní zkoušky? Jak se na ni připravit? Pusť si Studovnu.
Související
-
Jak se vyrovnat s neúspěchem u přijímaček? Zabreč si, zanadávej a vykroč, radí školní psycholožka
Se školní psycholožkou Veronikou Francovou jsme ve Studovně probrali, jak pracovat se svými pocity i to, jak na komunikaci s rodiči.
-
Test vyplňujte takticky. Učitel Marek Valášek radí, jak zvládnout maturitu z matiky
Marek Valášek je známý z YouTube, kde rozebírá nejrůznější matematické úlohy, které se objevují u přijímaček, maturit a zkoušek. Jakou taktiku na test z matiky doporučuje?
-
Nesázejte na cizí zápisky a soustřeďte se na příběhy, radí maturantům učitel dějepisu a občanky
Jak se maturuje z dějepisu nebo z humanitních věd? S učitelem na gymnáziu Adamem Vidnerem jsme probrali, jak taková maturita vypadá, jak se na ni připravit a co nedělat.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.