Překvapilo mě, jak na Západě nedodržují vlastní zákony, říká Apolena Rychlíková o Hranicích Evropy

4. duben 2024

Novinářka a filmová dokumentaristka Apolena Rychlíková natočila film Hranice Evropy. V něm společně s novinářkou Sašou Uhlovou prozkoumávají pracovní podmínky lidí ze střední Evropy na Západě. Zároveň je Rychlíková nominovaná na cenu Magnesia Litera jako spoluautorka knihy Věčná devadesátá.

Film Hranice práce vznikal v Německu, Británii, Irsku a Francii z podstatné části skrytou kamerou. Odehrává se v hotelu, na farmě a v sociálních službách, kde dřou lidé z Polska, Česka nebo Slovenska. Hranice Evropy tím navazují na sedm let starý snímek Hranice práce o špatně placených profesích v Česku. Investigativní zjištění se v něm prolínají s otázkami péče, rodinnými tématy a životními perspektivami v různých sociálních vrstvách.

Apolena Rychlíková je letos také nominovaná na cenu Magnesia Litera za publicistickou knihu Věčná devadesátá. Autorský kolektiv se v něm pokouší o přehodnocení našeho pohledu na 90. léta v kultuře, politice, médiích, sportu anebo v otázkách postavení menšin. Apolena Rychlíková pracuje taky na scénáři prvního hraného filmu Krystaly, spolupřipravuje politický podcast Chyba systému a komentuje aktuální dění na stanici Český rozhlas Plus.

Jak zvládá Apolena Rychlíková dokumentaristiku a žurnalistiku zároveň? Jaká je její etika používání skryté kamery? Jak souvisí česká devadesátá léta v knize s ekonomickou migrací ve filmu Hranice Evropy? A co jí nejvíc překvapilo na práci Čechů a Češek na Západě? Poslechněte si celý podcast Vlna!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.