„Přemýšleli jste o punku?“ ptají se Self Defense Family na desce, která může být i o vašem životě

Přebal alba Have You Considered Punk Music? od Self Defense Family
Přebal alba Have You Considered Punk Music? od Self Defense Family

Přestože americká kapela Self Defense Family vyměnila hlasité kytary za klavír, nejspíš nikdy úplně neopustí špinavou garážovou scénu. Šesté album Have You Considered Punk Music je ale natolik citlivou a osobní výpovědí o životních prioritách a malých osobních soubojích, že své punkové kořeny dalece překračuje.

Ve zpoceném klubu utichnou poslední kytary, opozdilci dopíjí drinky a nadšení fanoušci u stolku s deskami ještě naposledy děkují kapele. Zatímco jim vzpomínka na koncert nejspíš druhý den pomůže přežít směnu v práci, kapelu čeká uklízení aparatury, pár hodin spánku a další den v dodávce. Ačkoliv život relativně úspěšné kapely může vypadat jako nekonečná zábava, v některých momentech se mění v rutinu. Další turné někam daleko, další deska, další rozhovor. „Hodně mých kamarádů má děti a kariéru, a moje vlastní kariéra má pravděpodobně deset let zpoždění,“ říká v červnovém rozhovoru pro server Noisey Patrick Kindlon z americké indierockové kapely Self Defense Family. Ta na konci června vydala desku, kde se členové vyrovnávají s tím, jak jim roky věnované hudbě zasahují do mezilidských vztahů, ovlivňují očekávání a nutí člověka k bolestivé sebereflexi.

Self Defense Family původně začínali hrát jako End of a Year a název si vypůjčili z jedné skladby od hardcore-punkové kapely Embrace. Ta v polovině 80. let vnášela do politicky orientované scény témata emocí a vztahů. K jejich heslu „tvoje emoce nejsou nic víc než politika“ se část scény vrací dodnes a tyto kořeny na několik let předznamenaly i vývoj End of a Year. Když se v roce 2011 přejmenovali, značilo to změnu. Výbornou deskou You Are Beneath Me se ještě pod starým jménem rozloučili s punkovým zvukem a následující album Try Me už odhalilo Self Defense Family jako sebevědomou kapelu, která se nebojí opustit žánrový kánon. I když kořeny v punkových klubech neukryje (a ani se o to nesnaží), novější věci jsou klidnější a přemýšlivější. Je přitom sympatické, že Self Defense Family proměnou procházejí kolektivně, mnohem běžnější scénář totiž bývá, že se od garážových kapel oddělují členové s vlastními ambicemi.

Proměna se na nejnovějším počinu Have You Considered Punk Music nejvíce projevuje na zpěvu Patricka Kindlona. Na předchozích nahrávkách byl nepřeslechnutelný jeho hlas, který jako by z krku tlačil ze všech sil. V nových skladbách ale působí mnohem jemněji, i když k písničkáři Bonnie Prince Billymu, který ho prý inspiroval, má ještě hodně daleko. I díky klidnějšímu vokálu víc vyniká, že kapela je už tak vyhraná, že dokáže z pár jednoduchých riffů uplést dlouhé dynamické skladby, které můžete s napětím sledovat jako děj knížky. Na tom mají ale pochopitelně obrovský podíl i texty.

Self Defence Family

Nová deska údajně měla být o intimitě sexuálních vztahů, kterou už otevřeli na albu Try Me, postaveném okolo tragického příběhu pornohvězdy z 80. let Jeanny Fine. Při nahrávání se ale několik členů ocitlo v přelomových životních situacích. Někdo žil na hraně bezdomovectví, někdo bojoval s pracovním vyhořením, někdo řešil nelehkou partnerskou situaci. Self Defense Family tak nakonec pozornost přirozeně obrátili do nitra života kapely a ze psaní desky si udělali ozdravný proces. Kindlon přesto nemá tendence vyprávět velké srdceryvné příběhy. Ze života si ale vybírá malé momenty, které jsou svou konkrétností děsivě reálné a osobní. „S partnerkou jsme se začali starat o psy. Je to námaha, ale pomáhá jí to zůstat v klidu. Zažila toho hodně,“ zpívá v úvodní skladbě o momentu, který by klidně mohl být z vašeho života. Od nebezpečného patosu ale Self Defense Family dělí jejich už typický sarkasmus, třeba když Kindlon v náznacích odkazuje na osobnosti popkultury a punkové scény. „Často se opakuji jako senilní Mark Smith,“ odříkává ve skladbě Have You Considered Anything Else v narážce na frontmana The Fall. Jindy zase naráží na slovní exhibice Nicka Cavea, se kterým by si v lecčems skutečně mohl podat ruku.

Self Defense Family narážky na malé životní epizody nepoužívají samoúčelně. Podle všeho si uvědomují, že sílu jejich nového alba je možné plně ocenit, jen když se člověk vcítí do situace, ze které vzešlo. I proto album doprovází klipy sledující členy kapely při jejich denních rutinách a na konci nahrávky najdete čtvrthodinový rozhovor o tom, jak vznikalo. Have You Considered Punk Music je album, které se vám do hlavy nedostane náhodou. Oblíbíte si ho, jen když budete ochotni pokusit se ho pochopit.

Hodnocení: 85 %

Self Defense Family – Have You Considered Punk Music (Run For Cover Records, 2018)