Prolomit vlny: Skutečná blamáž teď!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02602996.jpeg
0:00
/
0:00

Možná jste si už při pohybu Prahou všimli žlutých plakátů aktivistické skupiny krkolomně nazvané Skutečná demokracie teď, které zvou na „protestní kemp" Pražské jaro (obzvlášť jsou jich plné třeba žižkovské parky).

Nechme stranou název skupiny otrocky přeložený ze španělštiny. Nechme stranou, že autoři jejích sloganovitých textů, které najdete na internetu, se schovávají za anonymní my (do sémiotické hříčky se to pak celé zvrhává rafinovaným dodatkem „my jsme vy a vy jste my").

Aby nedošlo k mýlce: rozhodně nechci nikomu ani náznakem upírat právo požadovat demisi, koho chce, a zahajovat diskuzi, o čem chce. Za fatální přešlap hodný propláchnutí ve Vlnách ovšem považuju použití obrázků ze seriálu Simpsonovi na jedné ze sérií plakátů. Kýžené sdělení je samozřejmě jasné - sympatický (ač bezmála „white trash") rošťák Bart se hlásí k oněm 99 % obyčejných lidí, z nichž tyje úzká elita, kterou na plakátech symbolizuje zlý magnát Burns.

Nepochopitelné ale je užití (zřejmě nelegální, ale i to nechme stranou) těchto postaviček právě na plakátech společenství, které se snaží hledat alternativy k současnému (rozuměj kapitalistickému) systému. Rozhořčeným skutečným demokratům teď evidentně nedochází, že jako symbol levicové změny si zvolili bezmála dokonalý produkt kapitalistického byznysu, který svému autorovi, televizní korporaci Fox a obchodníkům s propagačními předměty během let vydělal (a stále vydělává) miliardy dolarů.

Zkrátka, Simpsonovi na plakátech SDT jsou blamáž jako Brno! Pardon: jako Springfield.