Puškinův Evžen Oněgin není pouhý pozér a zbytečný člověk, ale možná jen nemohl dozrát
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají veršovaným románem Evžen Oněgin od ruského klasika Alexandra Sergejeviče Puškina.
Podle Standy dílo s využitím poezie na maximum ukazuje fragmenty ze světa, kde neexistuje všední den, běžná starost a radost, ba ani práce a blízcí lidé. Oněgina považuje učitel ne ani tak za zbytečného člověka, jak se běžně říká na středních školách, ale hlavně za tvora, který neměl čas dozrát, neb mu je na počátku románu okolo osmnácti.
V pořadu padne také slovo pěškobus, následně Ivanka poučí Stanislava o slovu háelpéčko - hluboký lidský příběh, pak prohlásí, že svého dalšího psa pojmenuje Oněgin, Stanislav poté vyjádří své přesvědčení, že je požehnáním i prokletím, že každý čtenář má vlastní výklad díla a pak už se může jít pomalu domů.
Poslechněte si, jak Buchty čtou Evžena Oněgina.
Zuzana Fuksová
Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.
Ivana Veselková
Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.
Stanislav Zajíček
Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.
Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.
Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.
Související
-
Jiráskova Dívčí válka nemá daleko od Texaského masakru motorovou pilou
V posledním díle Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a Stanislav Zajíček zabývají pověstí Dívčí válka zpracovanou tu v Kosmově kronice, tu Aloisem Jiráskem.
-
Kunderova Nesmrtelnost je román zdánlivě členitý, ve skutečnosti je dokonale propojený jako puding
Ve třetím díle série Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová spolu se Standou Zajíčkem zabývají románem Nesmrtelnost Milana Kundery.
-
Mannova Smrt v Benátkách je i o tom, že rozum je vám k ničemu, když se vám na pláži zapálí lejtka
Ve druhém díle série Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a Stanislav Zajíček zabývají útlou novelou držitele Nobelovky Thomase Manna jménem Smrt v Benátkách.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka