Kunderova Nesmrtelnost je román zdánlivě členitý, ve skutečnosti je dokonale propojený jako puding

25. prosinec 2023

Ve třetím díle série Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová spolu se Standou Zajíčkem zabývají románem Nesmrtelnost Milana Kundery.

Ivanka se na začátku již tradičně doptávala na to, jak by si Standa přál, aby běžný člověk tuto knihu shrnul třebas na večírku nebo randíčku. Stanislav by Nesmrtelnost byl býval rád vnímal jako zprávu o podobě evropské kultury a o tom, jak její ideje ovlivňují Kunderovy románové postavy. Podle Stanislava kniha není rozdělitelná mezi oddíly, jakými jsou esej a román vše je tu spojeno jako ingredience v dokonalém kusu pečiva. V autorových příbězích ožívají nejen zcela smyšlené postavy, jako diametrálně odlišné sestry Agnes a Laura nebo profesor Avenarius rozřezávající pneumatiky, ale i hrdinové odvozující se od reálných bytostí evropské kultury  Hemingway, Goethe nebo Rimbaud a Dalí.

Kundera klasifikuje rozličné jevy druhy nesmrtelnosti, gest a lásky a také se ptá, do jaké míry máme náš život pod kontrolou a co je skutečná historická událost a co pouhá naše vzpomínka na ni.

Na závěr Standa tento román přirovnává k dílu Michelangela, který také vytvořil umění hodné kopírování - matrici, ke které se lidé budou obracet v dalších staletích. Pedagog také slovy autora upozorňuje na to, že když přeskočíme jediné slovo tohoto románu, nebudeme už mít možnost ho pochopit.

Poslechněte si Buchty čtou o Nesmrtelnosti Milana Kundery a možná si ji pak i přečtete. A možná ne.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.a

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.

Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

autoři: Ivana Veselková , Zuzana Fuksová , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.