Mladý Werther je sebou pohlcený narcis, který by dnes fotil stromy na instáč

11. prosinec 2023

V prvním díle druhé série speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem velikána Johanna Wolfganga Goetha a tím, zda byl jeho trpící Werther jen otravný ješita.

Ivanka se nejprve doptávala na to, jestli je podstatou tohoto nejproslulejšího románu 18. století, který je psaný formou dopisů záznamů z deníku, děj, v rámci kterého se Werther nešťastně zamiluje do Lotty a když se na něj ona vykašle, zabije se.

Čtěte také

Ivanka se pak ale od Stanislava dozvěděla, že autorovi šlo o víc, než o příběh zhrzené lásky. Jako hrdinu zvolil představitele mladé buržoazie – rozháraného mladíka, který se dojímá nad každou pampeliškou a který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí.

Standa s Buchtami pak ještě rozeberou další dvě ústřední postavy útlé knížky – hottynku Lottu a jejího přízemního snoubence Alberta, který je spolehlivý tak, že by potěšil každého rodiče vdavekchtivé dívky, ale zároveň je nudný tak, že by uspal osazenstvo jakékoliv party.

Ivanka se vyznala ze svého souznění s životním světabolem Werthera s dovětkem, že jeho sebepoškozování nefeeluje. Stanislav také mluvil o tom, jak to bylo skutečně s údajnou vlnou sebevražd na základě tohoto díla.

Proč si Werther takzvaně nevrznul? Dozvíte se při poslechu série Buchty čtou.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
 

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.


Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

autoři: Zuzana Fuksová , Ivana Veselková , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související