Kdo chce pochopit Kafku, musí luštit. Jak se neztrapnit na rande, když přijde řeč na Proměnu?

16. květen 2023

Ve čtvrtém díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně přelouskal, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají doslova kultovním dílem Proměna Franze Kafky a tím, jestli se dá povídka skutečně posuzovat podle děje, nebo spíš dle toho, co je mezi řádky.

Ivana se úvodem zeptala Stanislava na to, co by si přál, aby někdo na večírku či randíčku o Proměně řekl. Standu by potěšilo, kdyby onen člověk akcentoval, že příběh o Řehoři Samsovi zpracovává Kafkovo utkvělé téma – tedy otázku, kde je hranice toho, čím jsme versus čím bychom být chtěli.

Podpořte Buchty v anketě Podcast roku! Hlasujte pro ně do 5. června na webu podcastroku.cz.

Zuzana s Ivanou pak ještě se Stanislavem diskutovali o tom, zda je Řehořova ségra diblík, jestli je záhodno používat slovo kafkárna a proč se v povídce vyskytuje tolik trojic. A mohlo se jít pomalu domů.

Chcete se přenést do příběhu, ve kterém příbuzní hází po svém bližním jablka a nakonec ho nechají umřít jen proto, že je z něj neobratný hmyz? Poslechněte si Buchty čtou o Kafkově Proměně a třeba se vám to splní.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.


Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

autoři: Ivana Veselková , Zuzana Fuksová , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související