Babička není naivka, v dnešním světě by mohla koučovat

25. duben 2023

V prvním díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají knihou Babička a tím, zda je toto dílo otřesné, či nikoliv.

Ivanka zostra přiznává, že jí dílo přijde nesnesitelné a že to rozhodně je značka, která není zrovna lovebrand a mělo by se na ní zapracovat. Stanislav pak oponuje, že Babička je mnohovrstevná kniha, pokud si ovšem s jejím louskáním dáme práci. Božena Němcová totiž prostřednictvím příběhu o bláznivé Viktorce nemluví jen o vesnické idylce a krásném vztahu mezi kněžnou a mudrující babkou z lidu, ale i o temné straně lásky a o neodvratném osudu, který ne každý unese.

Ivanka pak glosuje, že přechytralá Babička by mohla být kouč. Zuzana zmíní, že Viktorčin temný myslivec jí připadá jako Sagvan Tofi a Ivanka dodá, že myslivec byl hot. Pak se ale trojice vrátí k dalším částem kanonické knihy: Ivanka ocení, že Babička občas utrousí něco o svém relativně divokém životě zamlada a Zuzana ústřední postavu zkritizuje za to, že je posedlá mužskou výškou.

Chcete se přenést do časů, kdy byl chléb se solí luxusním občerstvením a kdy ještě pravda a láska vítězily nad nenávistí? Poslechněte si Buchty čtou o Babičce a třeba se vám to splní.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.


Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

autoři: Zuzana Fuksová , Ivana Veselková , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.