Jiráskova Dívčí válka nemá daleko od Texaského masakru motorovou pilou
V posledním díle speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají pověstí Dívčí válka zpracovanou tu v Kosmově kronice, tu Aloisem Jiráskem.
Ačkoliv se obě moderátorky velice divily, že opravdu probírají tuto pověst o bitce mezi muži a ženami kdysi za starých časů, Stanislav jim vysvětlil, že Kosmova kronika a její obsah tvoří základ, nebo spíš kořen, naší kultury. Standa také uvedl, že by se o Kosmově kronice na rande rád dozvěděl, že je „zábavným ponorem do naší historie před tisíci lety a že nám dává nahlédnout do počátku Zemí Koruny české.“ Kosmu pedagog také tzv. feeluje proto, že tento kronikář stál na začátku historické práce, protože spojuje pověsti se skutečnými událostmi.
Čtěte také
Podle Stanislavova výkladu se dívky v pojetí Kosmy s muži konsensuálně bavily a pelešily a pak spolu s muži svorně dohromady zapálili Děvín a odešli s nimi v páru, čímž byl vlastně založen patriarchát a tradiční rodinná uskupení. Trojice se pak jala srovnávat pojetí Dívčí války z pera Aloise Jiráska, který je podle Stanislava „top vypravěčem.“ Jirásek ovšem motiv příběhu odívá, podobně jako před ním kronikář Dalimil, do krvavého hávu – objevují se tu motivy mrzačení, brutality a nenávisti k mužům. Stanislav z toho vyvozuje, že pro tehdejší křesťany byl stravitelnější příběh obsahující masakr, než ten Kosmův oplývající volnou láskou.
Na přetřes přijde i to, co je jho a polnice. Zuzana si vzpomene na slavnou reportáž Bába pod kořenem a Standa pronese odvážné tvrzení, že on s dalšími fandy Jiráska by zaplnili větší hospodu. Pak už se může jít pomalu domů. Poslechněte si, jak Buchty čtou Dívčí válku.
Zuzana Fuksová
Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.a
Ivana Veselková
Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.
Stanislav Zajíček
Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.
Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.
Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.
Související
-
Román Paní Dallowayová ukazuje, že dělat věci správně ještě neznamená, že budete spoko
V novém díle speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem Paní Dallowayová od Virginie Woolfové.
-
Dívčí román Metráček je o době, kdy byla vrcholem života dovolená v Tatrách a věno z utěrek
Ve novém díle Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývají dívčím románem – kultovkou Metráček od Stanislava Rudolfa.
-
Orwellova kultovka 1984 je o tom, že ty nejobyčejnější věci jako láska a svoboda mají největší swag
V dalším díle speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem 1984 George Orwella.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka