Orwellova kultovka 1984 je o tom, že ty nejobyčejnější věci jako láska a svoboda mají největší swag
V dalším díle speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem 1984 George Orwella, ze kterého kdekdo cituje, aniž by o něm měl páru.
Ivanku již tradičně zajímalo, co by Standu potěšilo, kdyby někdo o knize řekl u maturity nebo na randíčku. Stanislav říkal, že by ho dostalo do kolen, kdyby mu někdo sdělil, že byl románem polapen a rozdrcen a kdyby též pravil, že George Orwell ve třech dílech a jednom dodatku ukazuje hrůzy totalitní diktatury. Autor podle něj na stránkách této bichle i mistrně upozorňuje na to, že nejobyčejnější věci jsou současně ty nejdůležitější – např. láska, příběh, paměť a soukromí v myšlence i v prostoru.
Pak trojice rokovala na téma, o čem toto dílko takzvaně je – mimo jiné je dystopií o době po druhé světové válce, kdy nastala superdiktatura. Ivanka zmínila, že ji iritovala hlavní postava, pan Winston Smith, protože špatně cvičil a nebyl takzvaně hot a navíc si neustále škrábal bércový vřed. Zuzanu zase zaujalo, že se v románu stále zmiňuje, že je něco omšelé, hrnce jsou poškrábané a nové nejsou, v obchodech chybí čokoláda, ale přesto se v zemi lámou rekordy.
Také se samozřejmě probíralo, co znamená fráze Velký bratr tě sleduje, která je hojně citována, ale málokdo zná její kontext. Standa také zmínil, že román 1984 inspiroval mnoho dalších děl – miloval ho i David Bowie nebo třeba kapela Rage Against the Machine. Standa také utrousil slovo alébrž, Zuzana doporučila životopis Jaromíra Jágra, přečetly se recenze čtenářů a pak už se mohlo jít domů.
Poslechněte si nejnovější díl Buchy čtou o knize 1984.
Zuzana Fuksová
Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.a
Ivana Veselková
Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.
Stanislav Zajíček
Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.
Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.
Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.
Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.
Související
-
Kunderova Nesmrtelnost je román zdánlivě členitý, ve skutečnosti je dokonale propojený jako puding
Ve třetím díle série Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová spolu se Standou Zajíčkem zabývají románem Nesmrtelnost Milana Kundery.
-
Mannova Smrt v Benátkách je i o tom, že rozum je vám k ničemu, když se vám na pláži zapálí lejtka
Ve druhém díle série Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a Stanislav Zajíček zabývají útlou novelou držitele Nobelovky Thomase Manna jménem Smrt v Benátkách.
-
Mladý Werther je sebou pohlcený narcis, který by dnes fotil stromy na instáč
Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček se zabývají románem Johanna Wolfganga Goetha a tím, zda byl trpící Werther jen otravný ješita.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka