Dívčí román Metráček je o době, kdy byla vrcholem života dovolená v Tatrách a věno z utěrek

15. leden 2024

V novém díle série Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají dívčím románem – kultovkou Metráček od Stanislava Rudolfa.

I dnes populární dvoudílný dívčí román, který byl dokonce i zfilmován, nás zavede do maloměsta, v němž žije Jitka Pažoutová, dívka s vyšším BMI indexem a řadou komplexů. Jeden turnaj ve vybíjené však změní vše – přinese jí lásku, úspěch v sportovním oddíle a především tak potřebné sebevědomí.

Čtěte také

Ivana se hned jala doptávat, zda by tento příběh o dospívání, nacházení se, lásce i zradě neměl být vzhledem ke svému názvu tzv. cancelled. Pak Buchty zjišťovaly, proč Stanislav tuto oldschool a ne zrovna woke knihu vybral. Stanislav pak vysvětlil, že si na Metráčkovi můžeme ukázat, jaké zákonitosti má dívčí román: obvykle se odehrává na malém městě a hlavní postava zde i přes rozličné nástrahy postupně nachází cestu k sobě a pak i ke společnosti. Stanislav také zmínil, že Metráček je jakýmsi skanzenem doby socialismu, kdy vášeň byla dovolená ne k partnerovi, ale pouze k práci, kdy bylo normální krást a kdy dovolená v Tatrách a barevná televize představovaly esenci ráje.

Trojice pak ještě poshamovala genderové stereotypy, primitivní metafory a nevěrohodnou psychologii postav v díle obsažené a mohlo se jít pomalu domů.

Poslechněte si, jak Buchty a Standa Zajíček čtou Metráčka.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.a

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.

Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.