Shopaholic Emma. Flaubertova Paní Bovaryová promarní život kvůli iluzím a cetkám

23. květen 2023

V pátém díle minisérie Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají kanonickým románem Gustava Flauberta Paní Bovaryová a tím, proč černovlasá Emma takzvaně nefeelovala rutinu všedního dne.

Zuzana se Stanislava ihned vyptává na to, jestli mu paní Emma, hlavní postava románu, přijde podobně nesympatická jako jí, jenže Stanislav bytím zklamanou ženu brání –⁠ byla jen naivní a od života nečekala povinnosti a nudu, ale pod vlivem romantické literatury spíše velké činy, luxusní látky a cestování do vzdálených krajin. Kvůli těmto klamným představám postupně zadluží sebe i svého přízemního manžel Karla, místního lidového doktora.

Ivana pak vyjádří názor, že Karel je otravná postava a Zuzana ji podezírá z toho, že se jí nezdá jen proto, že není „hot“. Ivanka ale kontruje, že tomu tak není –⁠ zkrátka jen nafandí joudovi, který navíc chrápe.

Podpořte Buchty v anketě Podcast roku! Hlasujte pro ně do 5. června na webu podcastroku.cz.

Standa ještě zmiňuje, že román je výjimečný v tom, že život popisuje v jeho tragikomických nuancích. Vidíme to třeba na scéně, kdy Emmě vyznává lásku milenec, což se odehrává na jisté zemědělské soutěži. Bije se tu tedy romantika a vyhlášení klání o nejpěknějšího vepře.

Ivana má na závěr potřebu vyčíslit, kolik marnotratná Emma utratila za exotické serepetičky –⁠ šlo o 8000 franků, což je obdoba dnešních asi 8 milionů korun českých. Zuzana si tedy povzdechne, že za takovou sumu by mohla aktuálně koupit třípokojový byteček.

Chcete se přenést do příběhu, ve kterém paní Bovaryová holduje nákupům klekátek a citronů na nehty? Poslechněte si Buchty čtou o možná nejslavnějším francouzském románu a třeba se vám to splní.

Buchty čtou: Zuzana

Zuzana Fuksová

Bydlím v Brně, protože se tu dá chodit pěšky. Mám ráda různé druhy kuchyňské soli, lelkování a prohlížení kabelek na internetu. Vystudovala jsem sociální práci a leccos nedostudovala. Mám trochu OCD, krizi středního věku a taky dceru.

Buchty čtou: Ivana

Ivana Veselková

Mám tři psy, bydlím v Praze, snažím se chovat jako tzv. dospělý člověk, ale moc mi to nejde. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, ale většinu studijních znalostí jsem zase hezky zapomněla. Mám ráda sladkosti, teplo a crossfit.

Buchty čtou: Stanislav

Stanislav Zajíček

Rodák z Děčína, který byl v letech 1990–1992 poslancem za OF v České národní radě a milovník Komenského je od roku 1993 profesorem českého jazyka a latiny na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. Své studenty vede především k esejistické a umělecké tvorbě, kritickému myšlení a k aktivnímu zájmu o věci veřejné.

Buchty čtou jsou speciální díly podcastu Buchty o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl. Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček vám představí literární klasiku tak, že vás to bude bavit a ještě se i něco dozvíte.


Také jste před maturitou jen s vypětím sil přelouskali Babičku a pamatujete si z ní jen Sultána, Tyrla a to, že někdo šukal po světnici? Také vám z Proměny utkvěla pouze vzpomínka, že se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů a shledal, že je z něj nestvůrný hmyz? Pak je tu pro vás minisérie Buchty čtou, díky které možná přijdete na to, že louskání knih nepatří do stejného ranku přežitků jako upalování čarodějnic nebo předení.

Všechny díly pořadu najdete zde nebo jako podcast na wave.cz/podcasty.

autoři: Ivana Veselková , Zuzana Fuksová , Stanislav Zajíček
Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.