Putinovi spolupracovníci nesmí používat iPhony. Bojí se špionáže a hackerů

20. březen 2023

Zaměstnanci Kremlu, kteří se podílí na kampani za znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina v příštím roce, už nesmí používat iPhony. Důvodem jsou obavy ze špionáže. Zařízení americké značky se musí úředníci zbavit nejpozději do konce března.

Informaci s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací přinesl ruský deník Kommersant. „S iPhony je konec. Buď je zahoďte, nebo dejte dětem,“ citoval jednoho z úředníků. Zákaz se týká například lidí z vnitřní ruské politiky neb zaměstnanců IT oddělení prezidentské administrativy.

Kreml se domnívá, že iPhony jsou víc než jiné chytré telefony náchylnější k hackerským útokům a špionáži ze strany Západu, píše list The Moscow Times. Úředníci mají zařízení nahradit Androidy nebo jejich čínskými a ruskými mutacemi.

Údajný zákaz iPhonů přichází v době, kdy se ruská vláda snaží zemi zbavit západních technologií a snaží se vytvořit takzvaný „suverénní mobilní ekosystém“ založený na ruském operačním systému Avrora.

autor: Jan Dlouhý
Spustit audio
 • Evropa se otepluje nejrychleji na světě. Teploty jsou asi o 2,3 stupně vyšší než před průmyslovou revolucí

  22. duben 2024
  les, požár, stromy, klima

  Evropa je nejrychleji se otupujícím kontinentem a její teploty stoupají zhruba dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Informuje o tom agentura AP s odkazem na dvě přední organizace pro monitorování klimatu.

  Poslední pětileté průměry ukazují, že teploty v Evropě jsou nyní o 2,3 stupně Celsia vyšší než v předindustriálním období. Celosvětově jsou teploty vyšší o 1,3 stupně Celsia.

  Světová meteorologická organizace OSN a agentura Evropské unie Copernicus ve společné zprávě uvedly, že kontinent má příležitost vypracovat cílené strategie, které by urychlily přechod na obnovitelné zdroje, jako je větrná, solární a vodní energie, a reagovaly tak na dopady změny klimatu. 

  „Náklady na opatření v oblasti klimatu se mohou zdát vysoké, ale cena za nečinnost by byla mnohem vyšší,“ uvedla generální tajemnice Světové meteorologické organizace Celeste Saulo. Náklady na hospodářské ztráty způsobené počasím a klimatem v roce 2023 zpráva organizací odhaduje na více než 13,4 miliardy eur, tedy asi 340 miliard korun.

  Zpráva přináší i pozitivní informace. Agentury v ní tvrdí, že se v Evropě za loňský rok vyrobilo 43 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, zatímco o rok dříve to bylo 36 %. Už druhý rok po sobě se také v Evropě vyrobilo více energie z obnovitelných zdrojů než z fosilních paliv.

  V tomto ohledu je Česko pod průměrem států EU. I když se podíl obnovitelných zdrojů u nás zvýšil, podle spolumajitele společnosti Greenbuddies Aleše Spáčila je v Česku podíl obnovitelných zdrojů asi 18 procent. V roce 2004 to byl kolem 3,7 procenta.

 • Přes humří telefon si na Floridě můžete popovídat se Salvadorem Dalím

  22. duben 2024
  Salvador Dalí, Lobster Telephone (1938)

  Z telefonu ve tvaru humra můžete na Floridě zavolat surrealistickému malíři Salvadoru Dalímu, který vám do sluchátka vysvětlí podrobnosti o svém obrazu. Telefonní linku, která funguje za pomocí umělé inteligence, zapojili v Muzeum Salvadora Dalího v St. Petersburgu. Píše o tom web Business Insider.

  „Po léta se lidé pokoušeli pochopit mé dílo, snažili se najít smysl, pochopit sny mého génia, ale jak může někdo vědět, co se skrývá v horoucí mysli Salvadora Dalího? Nikdo to nemůže vědět. Jsou to všichni pouhé smrtelné lidské bytosti. Ale teď vám to mohu říct já,“ říká ve videu zveřejněném při odhalení projektu umělá inteligence hlasem malíře.

  Umělá inteligence pak vysvětluje, že vznikla na základě velkého jazykového modelu a rekonstrukce hlasu umělce. Reklamní agentura Goodby Silverstein & Partners, která za telefonem s motivem korýše stojí, k vytvoření přesvědčivě znějící napodobeniny Dalího použila informace získané ze systému GPT-4 společnosti OpenAI a hlasové vzorky z archivních rozhovorů.

  Martin Pagh Ludvigsen ze společnosti, která atrakci vyvíjela, pro Business Insider uvedl, že od 11. dubna, kdy muzeum telefon představilo, Dalí denně zodpoví 400-500 dotazů. Ty se týkají například jeho obrazů, případně i Dalího kníru. Někteří návštěvníci se Dalího pak ptají třeba na rady do milostného života. „Jakákoli otázka ohledně lásky se vrátí k jeho lásce k manželce Gale,“ řekl Ludvigsen.

  Přesnost Dalího v humřím telefonu má určitá omezení. "Kvůli ochranným zábranám bývá umělá inteligence v některých situacích optimističtější, než by mohl být skutečný Dalí," řekl Ludvigsen.

  Je tu také problém halucinací, kdy modely chrlí odpovědi, které nemají žádný reálný základ. Ludvigsen však upozornil, že halucinace mohou být vlastně prospěšné, vzhledem k tomu, že skutečná Dalího mysl často pracovala mimo realitu.

 • Díky bubble tea v Číně přibývají noví miliardáři

  22. duben 2024
  bubble tea, čaj, čína, cukr

  Nápoj s barevnými kuličkami bubble tea se v Česku prodává už nějakou dobu, ale až v posledních letech roste jeho popularita. A nejenom v Česku. V Číně se díky bubble tea zrodilo několik nových miliardářů a podle asociace Chain Store & Franchise Association trh stále poroste. Jen v rámci pevninské Číny trh s bubble tea v roce 2022 činil zhruba 14 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek objemu z roku 2018. Za rok 2023 dosáhl podle odhadů trh až 21 miliard dolarů.

  Základem bubble tea jsou elastické kuličky, které vznikají svařením tapiokové mouky s vodou a hnědým cukrem. Uvařené kuličky se původně servírovaly s čajem s mlékem, který byl hodně populární na Tchaj-wanu.

  Právě tam se koncem 80. let 20. století tento populární nápoj začal prodávat v malých stáncích poblíž škol a úřadů. V 90. letech už se stal trendem i v Hongkongu a pevninské Číně, kde začaly vznikat první řetězce.

  Dnes se o pozornost milovníků bubble tea v Číně ucházejí tisíce značek. Nespočet obchodů se objevilo i v USA a v Evropě, ačkoli největší čínské řetězce tu zatím moc neprodávají. V tomhle roce se o to pokusí řetězec ChaPanda, který před pár dny podle agentury Bloomberg oznámil plán na expandování do Evropy.

  Podle výkonného ředitele společnosti Wanga Hongxueho mají zámořské trhy obrovský potenciál. V rozhovoru pro Financial Times řekl, že po vstupu do Evropy by společnost mohla vydělat přibližně 330 milionů dolarů. 

 • V Rokycanech mají první ekologickou veřejnou toaletu. Splachuje se pilinami

  19. duben 2024
  Toaleta

  V Rokycanech u skateparku a cesty na rozhlednu Kotel otevřeli ekologickou veřejnou toaletu. Dřevěný kompostovací záchod je bez zápachu a nezávislý na chemii a elektřině. Všímá si toho server Ekolist.

  „Provoz bez zápachu je zajišťován dvojicí velkokapacitních nádrží a ventilačním systémem ukončeným větrným ventilátorem nad střechou kabiny,“ uvedla mluvčí města Adriana Jarošová. Toaleta využívá technologii finské firmy Green Toilet.

  Ke splachování neslouží voda, ale bio materiál – v tomto případě piliny. Místní skatepark, kde toaleta stojí, poté vybral umělce, který budovu s toaletou pokreslil. Výběrové řízení vyhrál umělec z Brna vystupující pod jménem Chaozzline.

  „Míříme do přírody a všude tam, kde se pohybuje hodně lidí. Toaleta je vhodná například i na chaty a chalupy,“ uvedl Jan Šmatera, který se ekologickými toaletami dlouhodobě zabývá.

  „Nehrozí byť jen sebemenší riziko pro zdraví člověka. Vše se odehrává v oddělené, v dostatečně prostorné nádobě, která umožní materiálu projít správným zúrodňovacím procesem,“ upřesnila mluvčí města Jarošová.

 • Zisk Netflixu roste. Firma ale přestane zveřejňovat počty předplatitelů

  19. duben 2024
  Netflix

  Zisky americké streamovací platformy Netflix od začátku roku vzrostly. Podle vedení společnosti za to může boj proti sdílení hesel a účtů mezi uživateli, kterému se snaží Netflix zabránit. Informuje o tom britská stanice BBC. Podle serveru za tím může stát i uvedení populárních titulů, například seriálu Griselda.

  Za první čtvrtletí letošního roku se k Netflixu přihlásilo dalších více než devět milionů uživatelů. Celkem tak za populární streamovací platformu platí skoro 270 milionů lidí po celém světě. Služba uvedla, že její zisk v prvním čtvrtletí vzrostl na více než 2,3 miliardy dolarů, to je skoro 55 miliard korun.

  Je to ale zřejmě naposledy, kdy firma zveřejnila počet uživatelů, kteří za Netflix platí.

  „Když jsme začínali, když jsme měli malý zisk, tak byl počet odběratelů silným ukazatelem našeho potenciálu,“ stojí v prohlášení firmy akcionářům. Podle společnosti je počet uživatelů v dnešní době jenom jedním z ukazatelů růstu.

  Firma tak požádala investory, aby se zaměřovali spíše na zisky a příjmy. Právě příjmy v prvním čtvrletí vzrostly o téměř 15 procent na 9,37 miliardy dolarů, to je více než 220 miliard korun.

  Server BBC s odkazem na investory uvedl, že rozhodnutí upustit od zveřejňování počtu platících uživatelů naznačuje, že strmý nárůst předplatitelů zřejmě končí.

  Podobně se zachovaly i technologické firmy Meta Platforms, která vlastní Facebook a Instagram nebo společnost X, dříve Twitter. Společnosti po zpomalení nárůstu počtu nových uživatelů přestaly čísla zveřejňovat.

 • Do coloradské knihovny dorazila po 105 letech nevrácená kniha

  19. duben 2024
  Knihy

  V únoru 1919 si čtenář v knihovně Forta Collinse v americkém Coloradu vypůjčil knihu Ivanhoe spisovatele Waltera Scotta. A už ji nikdy nevrátil. Výtisk jiný čtenář knihovně vrátil až před pár měsíci – po sto pěti letech. O pozoruhodném příběhu informuje server Smithsonian Magazine.

  „Knihu vrátila jedna nejmenovaná žena, která ji dostala od svého bratra, který ji zase našel ve věcech svojí matky v Kansasu,“ uvedla Annaclaire Crumpton, zaměstnankyně Poudre River Public Library District, jak se teď knihovna jmenuje.

  Uvnitř knihy je záznam o jejích výpůjčkách. Z něj vyplývá, že byl historický román vypůjčen pouze třikrát, než na více než sto let zmizel. V knize jsou také přiložená výpůjční pravidla. Pokuta za den zpoždění při vrácení tehdy činila dva centy. Z toho vyplývá, že by teď majitel musel zaplatit pokutu 760 dolarů, při připočtení inflace by to ale bylo už 14 tisíc dolarů, to je více než 330 tisíc korun.

  Neznámý čtenář, který si tehdy knihu vypůjčil, má podle serveru Smithsonian Magazine štěstí. Knihovna totiž přestala v roce 2020 pokuty vymáhat.

  „V knize jsou poznámky a je vidět, že o knihu se čtenář hezky staral, zajímalo by mě, kolik generací si ji předalo, kolik rodičů ji dalo svým dětem,“ uvedla knihovnice z coloradské knihovny. Je tak zřejmé, že kdyby dnes čtenář, který si knihu tehdy půjčil, žil, vedení knihovny by se na něj nezlobilo.

 • Amsterdam zakázal výstavbu nových hotelů. Chce tím bojovat proti nadměrnému turismu

  18. duben 2024
  Amsterdam

  Nizozemská metropole zavedla další opatření proti masovému turismu. V Amsterdamu tak podle rozhodnutí vlády nesmí vznikat žádné nové hotelové budovy. Nové hotely ve městě budou moct vzniknout jenom tehdy, když se nějaký ze stávajících zavře. Píše o tom server CNN.

  Podmínky pro výstavbu nových hotelů jsou striktní. Vzniknout budou moct jenom při zavření jiného ubytovacího zařízení, ale jenom v tom případě, že nový hotel nezvýší stávající ubytovací kapacitu a bude udržitelnější.

  „Chceme, aby se ve městě žilo obyvatelům i návštěvníkům dobře. A aby se hlavně ve městě vůbec dalo žít. To znamená: žádný nadměrný turismus, žádné nové hotely a maximálně 20 milionů hotelových noclehů pro turisty ročně,“ uvedla vláda ve svém prohlášení.

  Město se snaží bojovat s nadměrnou turistikou už dlouhodobě. V roce 2021 zavedla nařízení s názvem „Amsterdamský cestovní ruch v rovnováze“, který má množství turistů ve městě regulovat. Pokud jejich počet přesáhne 18 milionů, musí proti tomu město zasáhnout.

  Ročně ho totiž navštíví miliony turistů, z nichž významná část do něj zavítá kvůli drogové nebo sexuální turistice v takzvané „Red Light District“. V Amsterdamu tak platí už několik opatření, která mají masový turismus snížit. Vloni třeba městská rada zakázala provoz turistických výletních lodí. Omezení se taky vztáhla na užívání marihuany nebo návštěvy ve čtvrti červených luceren.

 • Růst větrného průmyslu zrychluje. Loni vzniknul rekordní počet nových větrných elektráren

  18. duben 2024
  Větrná elektrárna

  Za loňský rok se po celém světě podařilo nainstalovat rekordní počet větrných elektráren, nejvíc v Číně, USA, Brazílii a Německu. Trend používání obnovitelných zdrojů tak celosvětově roste. Ze sta procent své energie je zatím využívá jenom sedm států, dva z nich jsou v Evropě, a to v Albánii a na Islandu. Upozorňuje na to server Euronews.

  Podle zprávy Global Wind Report vznikly v uplynulém roce kapacity pro celkem 116 gigawattů větrné energie. Oproti roku 2022 se tak kapacity zvýšily o 50 %, což činí historický rekord. Nejvíc větrných elektráren na pevnině i v moři instalovala Čína, potom USA, Brazílie a Německo. Rekordní byla taky výstavba větrných elektráren na mořské hladině, a to hlavně kvůli Nizozemsku. To loni nechalo instalovat elektrárny s 3,8 gigawatty nové kapacity větrné energie.

  Nová výstavba větrných elektráren posílila i v dalších regionech. Rekordní růst zaznamenala i Afrika a Blízký východ, kde se objem kapacit za uplynulý rok podařilo až ztrojnásobit.

  Global Wind Report upozorňuje, že se jedná o pozitivní trend, ale aby byly splněné závazky určené na konferenci OSN o změně klimatu COP28, musí do roku 2030 roční nárůst kapacity být alespoň 320 gigawattů.

  Ze všech zdrojů obnovitelné energie, která pochází z vody, větru nebo slunečního záření, za loňský přibylo nejvíc solární energie. Větrná energie byla na druhém místě. Zatím se celosvětově daří používat energii pouze z obnovitelných zdrojů jen sedmi zemím na světě.

  Podle Mezinárodní energetické agentury a Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje je to v Bhútánu, Etiopii, Nepálu, Paraguayi, Demokratické republice Kongo a v dvou evropských zemích Albánii a na Islandu. Blízko stoprocentní energii z obnovitelných zdrojů je i Norsko, které z větru, vody nebo slunečního záření používá 98,38 % energie.

 • Nejvíc falešných vstupenek se prodalo na turné Taylor Swift. Fanoušci kvůli podvodům přišli o milion liber

  18. duben 2024
  Taylor Swift na chicagské zastávce Eras Tour

  Při prodeji vstupenek na turné Eras americké zpěvačky Taylor Swift přišli její fanoušci a fanynky kvůli podvodům s falešným prodejem odhadem o jeden milion liber, což je v přepočtu zhruba 29,5 milionu korun. Uvedla to ve své zprávě jedna z britských bank. Nejčastěji falešné vstupenky podvodníci nabízeli přes sociální sítě, píše server BBC.

  Britská banka Lloyds Bank uvedla, že v souvislosti s prodejem vstupenek na turné Eras nahlásilo podvod přes 600 jejích klientů a klientek. Každý z nich prý průměrně přišel o 332 liber, tedy o téměř 10 tisíc korun. Někteří ale hlásili ztrátu vyšších částek, zhruba ve výši 1000 liber, což je v přepočtu zhruba 25,9 tisíce korun.

  Podle banky je letošní turné Taylor Swift akce, na které se množství podvodů s falešným vstupným vyskytuje zatím nejvíc. Navíc se dá předpokládat, že počet případů falešného prodeje bude ještě růst s blížícím se konáním koncertů.

  Fanoušci, kteří se snažili získat vstupenky na vyprodané koncerty Taylor Swift, nejčastěji naletěli podvodníkům, kteří je přeprodávali. Jednalo se hlavně o falešné inzeráty nebo neplatné vstupenky. Podvody se děly hlavně na sociálních sítích, nejvíc na Facebooku. Podle banky pocházelo 90 % nahlašovaných podvodů právě z něj.

  Skutečný počet podvodů se vstupenkami ale mohl zasáhnout daleko víc lidí. Banka odhaduje, že po celé Velké Británii mohlo podvodníkům v souvislosti se vstupenkami Eras Tour naletět nejméně tři tisíce obětí.

  O turné Eras, se kterým Taylor Swift letos v létě navštíví i Evropu, byl mezi lidmi enormní zájem. Jen ve Velké Británii, kde je aktuálně vyprodané, v rámci něj odehraje zpěvačka 15 velkých koncertů. Osm z nich proběhne na stadionu Wembley v Londýně, dalších celkem šest v Liverpoolu a Edinburghu a jeden v Cardiffu.