Radikální buddhismus konfrontuje myšlenky asijských mnichů, západních expertů i Egona Bondyho

2. červen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Hergot! | Foto: Český rozhlas

Co mají společného buddhismus a anarchismus? Poslouchejte Hergot! o antologii Radikální buddhismus s Maxem Ščurem

Za vznikem české antologie knihy Radikální buddhismus, kterou právě vydalo Nakladatelství Anarchistické federace, stojí mystická zkušenost. Editor a překladatel knihy ji prodělal při četbě jednoho ze základních textů zenového buddhismu.

„Shodou okolností jsem narazil na tribunovou sútru šestého patriarchy, kterou už jsem četl předtím, ale vůbec jsem jí nerozuměl. Pak nastala zajímavá zkušenost, že zhruba někdy v polovině jsem získal pocit, že jí rozumím,“ popisuje ve studiu svou zkušenost překladatel, spisovatel a básník Max Ščur.

Buddhismus Maxe Ščura uchvátil a pomohl mu najít to, co mu v západní tradici chybělo. A protože se dlouhodobě hlásí k anarchismu, rozhodl se přiblížit českému čtenářstvu buddhismus z perspektivy, která tuto tradici spojuje s radikální myšlením a emancipačními myšlenkami.

Kniha se rozděluje na tři části. První obsahuje texty odborníků, které pojednávají o buddhismu a radikální politice. Druhá texty angažovaných buddhistů a třetí částí je doslov, který napsal Max Ščur. Vedle sebe se tak v krátké knize ocitají asijští buddhističtí mniši, západní odborníci na kulturu a náboženství Asie a dědici 60. let, kteří v buddhismu hledali duchovní alternativu k západnímu konzumerismu. České myšlení reprezentuje ve výboru Egon Bondy.

Zajímá vás, jak vznikala kniha a jak se liší radikální a komerční přijímání buddhismu na Západě? Poslechněte si celý rozhovor s Maxem Ščurem.

autoři: Jakub Ort , Fatima Rahimi