Rebelové bez příčiny. Jak vypadá obraz punkové subkultury na stříbrném plátně?

19. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy punks

Pokusit se věrohodně zobrazit život nějaké subkultury bývá dost často pěkný oříšek. Výjimkou není ani ta punková a filmů, v nichž vystupují osoby v nepadnoucích křivácích a soundtrack nestojí za nic, je dost. Posádka Špíny se rozhodla prokormidlovat těmi tituly, u nichž tvůrci v této snaze nešlápli úplně vedle a výsledek tak nevychází jako naprostá karikatura. Servírujeme vám první dávku rozčarování ze světa i vlastní nejisté budoucnosti!

„Z tohohle pokoje už nikdy nebude hrát hlasitá hudba!“ rozeřve se otec hlavního hrdiny Slobodana z filmu Dečko koji obeća, který začátkem 80. let natočil v bývalé Jugoslávii Miloš Radivojević. Slobodan vypne kazeťák a posléze vytne otci brutální políček. Odchází z domu a pouští se na cestu za vlastní svobodou v touze vyvázat se z pout rodiny, školy i společnosti. Kromě proniknutí do bělehradské nezávislé scény a založení vlastní kapely ji ovšem lemuje často i jeho bezohlednost.

Facka odstartuje i příběh nízkorozpočtové devadesátkové road movie Half-cocked režisérky Suki Hawley. V ní se čtveřice teenagerů, hraná post-hardcorovou skupinou Rodan, vydává v ukradené dodávce po Americe. Předstírají, že jsou kapelou Truckstop, aby získali peníze na benzín. Cílem je totiž zůstat co nejdéle na cestě a uniknout nudě a deziluzi amerického maloměsta.

Touha po svobodě v kulisách nejistého světa a svazujícího systému je pro většinu punkově laděných filmů společná. Podobnou tíhu, jakou zažívá Slobodan i Truckstop, cítí i anarchista Stevo ze snímku SLC Punk!, odehrávajícího se v paranoidní reagonovské éře Spojených států, který svým rodičům s klidem řekne „jděte do háje“. A podobně je to ve filmu o ruském mladíku Danilovi, který se snaží v Petrohradě vyhledat svého příbuzného v devadesátkovém filmu Bratr.   

Proč musel hlavní hrdina filmu Bratr nastoupit cestu nájemného zabijáka a co si pouští pořád dokola ve svém discmanu? V jakém filmu se objeví Ian Svenonius a kompletní The Make-Up? Jak se dala dohromady kapela The Feminists z belgického snímku Ex-drummer? Existuje vyvražďovací horor s punkovou kapelou v hlavní roli? A jak se k nám zatoulal Ro(c)k podvraťáků? Poslechněte si celý díl Špíny a přijdete tomu na kloub!

Spustit audio