Rodina je systém, který chce být v rovnováze. Metoda rodinných konstelací ji pomáhá hledat
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/57753a9db3f7dee0391796f16d016935.jpg?itok=uVeKxPgZ)
Co je metoda rodinných konstelací a jak funguje? Jak rodinný systém a jeho historie ovlivňují naše zdraví a pohodu? Proč účastníci popisují zážitky jako magické a v čem takové skutečně jsou i nejsou? Poslechněte si Balanc
Metodu rodinných konstelací v Balancu představuje Martina Malinová, umělkyně, která zkoumá terapeutický potenciál umění a věnuje se sociální práci nebo psaní poezie. Rodinné konstelace jsou formou terapie, která pracuje se systémem vztahů v rodině, kde má mít každý své místo. Metoda se používá k napravení nefunkčních vztahů i jiných problémů.
„Konstelace mohou pomoci pochopit fungování rodinného systému.“ Takové pochopení poté může vést k vnitřní změně a spokojenějším vztahům. Na konstelacích se sejde skupina lidí a je vybrán jeden z nich, který svou konstelaci bude vytvářet, určí si záměr. Postupně umístí do prostoru ostatní účastníky. Ti mohou představovat členy jeho rodiny, partnery nebo i třeba sousedy, se kterými má spory. Někteří třeba také reprezentují i určité části vnitřního světa – třeba duši, strach a tak podobně. Celý proces je veden průvodcem nebo průvodkyní, metoda se učí ve výcviku.
Čtěte také
„Vytvoří se obraz systému, průvodce s ním dál pracuje. Hledá, co by se mohlo změnit.“ Zkoumají se emoce účastníků, impulsy k pohybu a konstelace se pod vedením průvodce začne měnit. Lidé mění místa, popisují, co cítí, k čemu je aktuální prožitky vedou. Výsledkem je konstelace nová – stav systému, který je pro účastníka lepší, zdravější. Tím může dojít k pochopení vlastních emocí, důvodů a motivů chování druhých. V rodinných systémech se předává mnoho motivů, včetně starých zranění a traumat. I když se snažíme rozvíjet a poznávat sami sebe, jsme vždy součástí nějakého systému vztahů a jeho historie, která nás ovlivňuje.
„Nemysleme si, že jedna konstelace za nás udělá doživotní změnu.“ Přestože dojde k uvolnění emoce, pochopení, nejde o magii, která funguje na dálku. Protivný tatínek bude pořád protivný, ale třeba na to budeme reagovat jinak, protože ho lépe chápeme. Důležité je zážitek integrovat, zařadit nové poznatky a lepší vzorce chování, prožívání a myšlení do svého života. Metoda na hraně terapie a ezoteriky je často používá jako doplněk klasické psychoterapie.
Poslechněte si celý rozhovor o rodinných konstelacích.
Související
-
Body-psychoterapie léčí tělo i duši. Nejde se vypovídat z toho, co si z dětství nepamatujeme
„Kromě povídání je možnost zapojit i tělo,“ říká v Balancu psycholog, psychoterapeut, doktor Tomáš Morcinek. Psychoterapie není jen léčba slovem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.