Rusky zpívaný shoegaze a folk, co nezní blbě? Hitparáda neobjevených nemá, co by hejtovala

24. listopad 2020

Jsme v rozpacích. V osmém kole hitparády nenávidíme pouze jednu skladbu. Jinak se nám všechno líbí. Dokonce se objevil i folk, který nás neštve. A rusky zpívaný shoegaze! Má tenhle pořad ještě smysl? Nebo už začínající hudební scéna žádné kritiky nepotřebuje? 

Říká si prostě Mat a hraje smutný folk. Zjevně jde o sólo projekt smutného kutila, kterého opustil jeho nejlepší parťák Pat. Ostatně Matův song se jmenuje Best Friend of Mine, víc jasné to ani být nemůže, ne? Každopádně nás nešikovný folkařský kutil překvapil, protože se ladně vyhýbá patosu a žánrovým klišé. Jasně, pořád tam hraje akustická kytara a prim má Matův medově smutný hlas, ale neotravuje tu žádné ukulele, a dokonce to přes všechnu smuténku drží slušnou písničkářskou úroveň. Tenhle song není žádné přízemní sebedojímání, je to hudba! Mata chceme za kamaráda! 

A dost nás baví i ruský shoegaze od Whyyes. Trojice v čele s rusky zpívající zpěvačkou nám o sobě napsala, že má ráda třeba Khruangbin nebo Radiohead. Je pravda, že track Nikogda trochu připomíná dystopické ploužáky od Thoma Yorka a spol. z období cirka In Rainbows. Jen moc nevíme, co si počít s tou dlouhou instrumentální pasáží, která zabírá asi polovinu písně. A na druhou stranu ceníme krátkou stopáž kolem dvou minut! Že vám to nejde dohromady? No dyť! Tak to má být! 

Poslechněte si záznam z osmého kola hitparády neobjevených a zjistíte, kterou kapelu momentálně nenávidíme. Chcete být na hatelistu? Nebo si troufáte zkusit získat naše srdce? Pošlete song na starter@rozhlas.cz nebo zahlasujte pro své favority na wave.cz/starter

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.