S raftem na řidítkách kola? Nadšení překoná i mordor! Jan Žďánský o hledání cyklodobrodružství

5. březen 2019

Jak zkombinovat cyklistiku s raftingem? Jan Žďánský zkouší po bikepackingu také hybridní bikerafting a zjišťuje, že i v Česku je prostor pro pořádná dobrodružství.

Cyklocestovatel Jan Ždánský před šesti lety objel na dvakrát svět na kole a pak propadl kouzlu bikepackingu, odlehčenému cyklocestování bez kovových nosičů na brašny. Náklad je při tomto typu cyklocestování v těžišti kola, což umožňuje se pouštět i do terénu. Nalehko takhle například projel jako první na světě jedno z himálajských sedel

Po kůlech přes estonské močály

Když má Žďána dostatek času, vyrazí s kolem na začátku léta do Pobaltí. Vloni se před začátkem léta vydal na estonský Oandu-Ikla trail, který mimo jiné vede po lávkách přes mnohé močály a další cenná přírodní území. Obešlo se to na úzkých dřevěných chodnících na kůlech (skoro) bez pádu, jak zábavně vypráví Honza Ždánský v Casablance… Pro Estonsko má celkově jen slova chvály, například pro skvělá kempovací místa na březích jezer. Pak překlenul Lotyšsko a pokračovat po ose opět Litvou. V zimě vzal Žďána široké pneumatiky svého fatbiku na norskou Hardangerviddu a potrápil se ve sněhu mimo vyježděné trasy.

Prostor pro dobrodružství v Česku je!

Když je času málo, věnuje se různým dobrodružstvím doma v Česku. Vyrazí například na oblíbené Kokořínsko nebo Děčínsko. Tam v údolí Labe poprvé vážněji testoval bikerafting, při kterém má svůj nový malý nafukovací raft připevněný na řídítkách (pádla v batohu) a na výletě kombinuje kolo s vodáckými úseky. Při nich naopak kolo nakládá na loď. Lednové počasí se ukázalo být dostatečně drsnou přípravou na plánovanou bikeraftingovou skotskou akci, která má právě sloučit (mořské) vodácké a bikerské dobrodružství. „8 kilometrů do Bad Schandau jsem pádloval tři hodiny v hrozném mordoru,“ komentuje počasí na svém výletě. „Jezdit na vodu v létě umí každý, v zimě je to jen pro skalní,“ říká se smíchem.

Estonsko, Norsko, Děčínsko… Poslechněte si celé vyprávění Jana Žďánského pro Casablanku o bikerských výletech po Evropě a v Česku! Budete mít taky chuť to zkusit.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.