Site specific v Sudetech. Festival V centru / Im Zentrum ukazuje dnešní pohraničí
„Nejde nám o Sudety nebo Rychlebské hory jako o celek, ale zajímá nás vždycky konkrétní místo, konkrétní příběh. Krajina i architektura k nám nějakým způsobem promlouvá a my na to reagujeme. Je to všechno site specific, nechceme ta místa primárně zviditelňovat, ale ona si o to sama říkají. Spolupracujeme se starosty, ptáme se místních, která místa mají rádi, kam rádi chodí, a to nás inspiruje,“ vysvětluje Zdeňka genezi česko-německého festivalu umění, literatury a hudby.
„Podle místa, pro které se se Zdeňkou se rozhodneme, vybíráme téma a umělce. Umělci většinou mají k regionu biografický vztah anebo je to zajímá z historického hlediska. Často si umělci ten vztah k místu chtějí nalézt sami,“ doplňuje Zdeňku kurátorka Serafine Lindeman, spoluorganizátorka projektu. „Jde nám o zviditelnění krajiny, ale zajímá nás kromě minulosti i přítomnost a budoucnost,“ říká výtvarnice Zdeňka Morávková. „Je pro nás důležité, abychom my obě byly autentické a stejně tak naši umělci,“ dodává a vysvětluje, že primárně neuvažují o tom, kdo bude jejich divákem, ale chtějí hlavně co nejlépe uchopit vybrané téma. Do dění se snaží zapojit starosty, místní děti, školy a pamětníky. Často jsou tak diváky i sami místní účastníci festivalu.
„Mám k regionu vřelý vztah, impulzem pro festival, kdy jsem si řekla, že bych chtěla něco dělat, bylo, když jsem se do krajiny vrátila s maminkou v roce 2014 a říkala jsem si, že bych se na to místo chtěla vrátit s umělci,“ popisuje svou motivaci Serafine Lindeman, jejíž matka z místa pochází. Se Zdeňkou se seznámila prostřednictvím spisovatele Jaroslava Rudiše a brzy obě zjistily, že je spojuje společný zájem o místo i o umění. „Nejsem zachránce Sudet, mám ale tuhle krajinu ráda, žiju tam a jsem výtvarnice, dělám to, co je mi přirozené. To, že to má celé čím dál větší ohlas, je takový bonus, ale primárně je pro mě důležité, že mohu dělat to, co mám ráda,“ uzavírá Zdeňka Morávková.
Letošní ročník česko-německého festivalu V centru / Im Zentrum proběhne mimo jiné i na jednom opuštěném nádraží, a to v termínu 28. a 29. 9. Všechny potřebné informace naleznete na facebookové stránce nebo na webu.
Co jsou „nové Sudety“ a daří se do pohraničí vracet kulturu a umění? Poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
„Ženy se mi někdy až překvapivě otevřou,“ říká o svém projektu Women of Jeseníky Markéta Turková
Na začátku roku 2018 založila Markéta Turková neziskovou iniciativu Women of Jeseníky.
-
Promotérem v Sudetech. „Nejsme buditelé,“ říká parta ze Soulkostela
„Nemá to žádnej jinej důvod, než že nás to hrozně baví,“ odpovídá Petr Osoba na otázku, proč investuje tolik energie do pořádání koncertů na jednom z nejzapadlejších míst.
-
„Sudety jsou výmluva pro všechno. Za dnešní exekuce ale nemůže odsun Němců,“ říká odborník
Statistiky vypadají jasně: Sudety jsou na tom špatně.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.