„Slabý mlíko“ neexistuje a krmit co tři hodiny je nesmysl. Kojení je umění, říká lékařka

18. srpen 2021

„Na předporodní kurzy o kojení by měly kromě matek chodit i babičky. Aby dokázaly svoje dcery při kojení dostatečně podpořit a neříkaly pak ‚Jéje, ty pořád kojíš, to máš slabý mlíko!‘. Slabý mlíko neexistuje,“ říká vedoucí lékařka Národního laktačního centra Anna Mydlilová.

V současné době chce podle dat Národního laktačního centra svoje děti kojit 98 procent českých matek. Reálně je ale v půl roce u nás kojeno jen 38 procent dětí. Anna Mydlilová varuje před zásahy zvenčí.

„Matky bohužel za všech stran slýchají, že mají kojit každé tři hodiny. To je zásah do kompetence miminka. Ono samo se má rozhodovat, kdy má hlad a žízeň. Pokud do kojení budeme zasahovat, bude dítě dezorientované. Ono to má řídit, ne matka nebo někdo další,“ vysvětluje lékařka.

Čtěte také

Pokud se podle Mydlilové do přirozeného procesu kojení na začátku nevhodně zasahuje, tvorba mléka předčasně skončí. Upozorňuje, že zásadní je přiložení dítěte k prsu do hodiny od porodu i nepřetržitý společný pobyt v jedné místnosti.

„Co se naopak přeceňuje, je strava kojících matek. Jíst a pít za dva je nesmysl, kojení je zpočátku řízeno hormonálně, následně prsní tkání. Mnohem důležitější než jogurt nebo brokolice je to, aby žena pro svoje kojení cítila podporu. Pokud má žena partnera nebo kamarádku, kteří kojení nepovažují za důležité, tak při prvním problému skončí,“ doplňuje.

„Kojit patnáctkrát za den? Klidně,“ říká lékařka Anna Mydlilová. Poslechněte si Houpačky o kojení, jeho výhodách a o problémech, které se dají řešit.

Spustit audio