Slavné české turistické značky
Patří turistika mezi vaše oblíbené hobby, nebo se jen zřídka kdy procházíte českou krajinou? Ať už zvednete ruku pro jakoukoli možnost, vaše kroky přírodou vedly a vedou turistické značky. Tři jednoduché vodorovné proužky většinou na stromech nám už desítky let pomáhají s orientací mimo městský asfalt.
Historii i současnosti českých turistických značek, které jsou světovým fenoménem jsme zasvětili jedno z ranních kuropění, které připravil kolega Banán.

Nejpovolanějším odborníkem je v této oblasti Mgr. Karel Markvart, který je hlavní značkář Klubu Českých Turistů. Jen tak pro zajímavost, telefonicky jsme jej zastihli v okolí Nových Hutí na Šumavě, kde se právě staral o tamní červenou stezku. Poslechněte si odpovědi na otázky týkajících se nejen českého turistického značení.
Kdy se začaly barvami značit turistické stezky a které trasy byly vlastně na našem území vůbec ty první?
Kdo plánoval trasy, po kterých dnes s přehledem a v bezpečí chodíme?
Jak se vyvíjelo turistické značení, které dnes neodmyslitelně patří do naší krajiny?
Jaký mají použité barvy v turistických značkách význam? Jaký je hlavní důvod čtyř barev? (červené, žlutá, modrá, zelená)
Jak probíhá obnovování turistických značek?
Má tento systém turistického značení v Evropě obdoby?
Hrozí nějaké sankce při úmyslném poškozování turistických značek?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.