Slova jsou magií a magie slovy. Básnící šamani v Hergot!u

16. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03445881.jpeg

Na tom, že existuje pouto mezi jazykem a magií, není nic překvapivého – nakonec i z evropských mytologií víme o zaklínadlech, mocných slovech nebo souslovích, jejichž znalost sama o sobě dává člověku nevídanou moc. Ani magie, u které slova nejsou na prvním místě, se bez správného zaklínadla často neobejde. Význam slov a jazyka pro magii je ale u jihoamerických indiánů kmenů Yaminahua a Shipibo-Conibo ještě významnější – sama slova jsou magií a magie slovy.

Antropoložka a cestovatelka Lucie Vinšová popisuje základní princip šamanské magie těchto kmenů tak, že ve své podstatě velmi připomínají klasickou poezii: pro každou živou bytost, respektive kategorii živých bytostí – a živou bytostí dnes z pohledu šamanů může být i počítač nebo auto – existuje metafora, která je buď součástí zavedené tradice, nebo si ji konkrétní šaman sám vymyslí. Ostatní lidé znají jen některé metafory, ty nejčastější. Schopnost někoho či něco metaforicky pojmenovat pak šamanovi dává moc uzdravovat, ale také se například proměnit v určité zvíře.

Základní princip magie slov popisuje Lucie Vinšová tak, že i z naší kultury víme, že určitá slova mohou v příhodné situaci na člověka intenzivně zapůsobit – rozplakat, rozesmát, rozzuřit. Právě to je základ magie slov, který samozřejmě šamani rozpracovávají a nejrůznějšími prostředky zesilují. 

Zajímá vás, co v šamanské metaforice označují tmaví tapíři? Jak souvisí šamanské léčení a humorné písně o zvířátkách? Pusťte si celý pořad!

Spustit audio