Slzy, bouře a sebepoznání. Poutník Tomáš Gavlas vypráví o přechodu Negevské pouště
Tomáš Gavlas je poutník se zálibou v pouštích, filozofii a křesťanství. „Odmalička jsem měl zalíbení v poušti. Sen jsem si pak splnil návštěvou Íránu a Maroka. Když jsem potom ale začal chodit na poutě, připadalo mi, že na putování v poušti nikdy nebudu mít, že je to příliš náročné,“ vypráví v cestovatelském pořadu Casablanca.
Možnost pro sebe ale objevil v Izraeli, kde se přechod Negevské pouště dal zakončit v Jeruzalémě, tedy nejsvětějším městě. Vyrazil hned, jak se letos otevřela možnost do země vycestovat po covidovém lockdownu. Trasa vedla do značné míry po Izraelském národním trailu, putoval z Eilatu právě do Jeruzaléma.
Setkání s velbloudy, setkání se sebou
Cestu pečlivě plánoval nejen kvůli celkové orientaci, ale především kvůli dostatku vody v poušti i velkému riziku bouří a bleskových povodní ve vyschlých wádí. Nosil s sebou až 9 litrů vody. Připravoval se i na fakt, že přes den se teploty pohybují kolem 35 stupňů a v noci kolem nuly.
„Potkal jsem kozorožce, divoké velbloudy, pouštní lišku, v noci jsem ze stanu slyšel šakaly a nakonec žádné pavouky a štíry,“ vyjmenovává svoji zkušenost s tím, že poušť není mrtvá ani pustá. Po jedné bouři viděl zvířata sbíhat se k čerstvě tekoucí vodě a označuje to za hodně působivý zážitek. Druhá bouře ho naopak doslova srazila na kolena, vítr nesl nejen prach, ale i větve a prkna. „Přišlo černé nebe, napálily to do mě kroupy. Běs se hnal pouští. Kleknul jsem a zapřel se o hůlky, abych to přestál. Byl to v podstatě okamžik jistého odevzdání.“
Vnitřní cestou
Negevská zkušenost 600 kilometrů byla náročná, ale nabídla i momenty katarze. Tomáš Gavlas své poutnické zkušenosti zpracovává i jako spisovatel v knize Karlaz a také nabízí tzv. doprovázené poutě, při kterých těm, kteří si je objednají, nabízí společnost a naslouchání na kratších výletech v Česku. „Turista putuje proto, aby poznával vnější svět. Poutník proto, aby poznával svět vnitřní,“ tvrdí v závěru cestovatelské Casablanky.
Poslechněte si kompletní záznam rozhovoru o „strastech těla a cestě ducha“, tedy o praktické stránce putování i silných zážitcích v Negevské poušti.
Související
-
Pouštní Hayduke Trail byla nejintenzivnější cesta, co jsem absolvoval, říká „MacGyver“ Jakub Čech
Milovník dlouhých pěších tras Jakub Čech letos absolvoval Hayduke Trail vedoucí Utahem a Arizonou, pouštěmi a některými slavnými národními parky včetně Grand Canyonu.
-
Poutě jako posvátná místa i kolotoče a houpačky. O poutnictví s religionistou Martinem Klapetkem
Poutě odkazují k důležitým místům setkávání lidí se zbožnými cíli. Jak se stalo, že dnes znamenají také místa zábavy?
-
Petr Daubner ušel 10 426 km po Evropě. Posbíral 1197 keší a...
Učitel zeměpisu a dějepisu si vzal rok volno a putoval bezmála 10 měsíců po Evropě. Prochodil 4 boty, zvykl si na poutnickou hůl a zarostl divokým dlouhým vousem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.