Snažíme se být pro syny vzorem. Jsme v pořádku tak, jak jsme, říká máma z duhové rodiny

23. listopad 2022

„Výzkumy ukazují, že děti z duhových rodin jsou děti jako každé jiné, možná s větším respektem k jinakosti,“ cituje ze zahraničních dat Tereza Kadlecová. Se svou partnerkou vychovává dva syny a zároveň vede rodičovskou přípravku duhových rodin pro Prague Pride.

„Znevýhodnění zažívají duhové rodiny v každodenních a pak i v krizových situacích. Jeden z rodičů jakoby v právním pohledu neexistoval. Vede to k různým krkolomnostem, kdy rodiče mají u sebe plné moci, řeší se to při návštěvách doktorů a různých institucí,“ popisuje každodenní realitu Tereza.

„Horší ale je, když nastane nějaká krize, třeba se pár rozejde. Když se rozpadne heterosexuální rodina, existují tu záchytné záchranné mechanismy pro rodiče i děti. Například to, že má dítě právo na styk s oběma rodiči. Když se rozpadne duhová rodina, nikdo to neřeší. Dítě může ze dne na den úplně ztratit kontakt s člověkem, který ho vychovával, tvořil roky jeho svět. To se bohužel děje a rodiče jsou v tom nechaní úplně sami,“ dodává.

„Vždycky všude vystupujeme jako rodina, hned uvádíme na pravou míru, jak to máme, že jsme dvě mámy. Často něco dovysvětlujeme, otázky bývají stereotypní, ale rozumím tomu a považuju za důležité odpovídat s respektem sama k sobě. Snažíme se být s partnerkou pro syny vzorem, aby věděli, jsme naprosto v pořádku tak, jak jsme. A že naše rodina je stejně kvalitní jako jakákoli jiná,“ říká Tereza Kadlecová. „A jsou i rodiny, které nechtějí hrát roli chodící wikipedie o duhovém rodičovství, a je to naprosto legitimní.“

„Když chce sociální rodič spálit mosty, biologický rodič se ničeho nedomůže.“ Poslechněte si Houpačky s Terezou Kadlecovou o duhových rodinách.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.