Spartakiáda - unikát československého kolektivismu
Od poslední československé spartakiády uplyne letos čtvrt století. Spartakiády představovaly svého času světový unikát. Jak říká historik Petr Roubal, který byl hostem spartakiádního vydání pořadu Klystýr, nikde jinde na světě se synchronizovaný pohyb cvičenců neprováděl v takovém měřítku a nestal se předmětem tak systematické politické manipulace.
Na spartakiádu v roce 1960 například nacvičovalo více než 1 200 000 lidí. Náklady na přípravu spartakiád byly obrovské. V roce 1980 dosáhly výdaje celkem 637 milionů Kčs, což znamenalo, že rozpočet jedné spartakiády převyšoval náklady na mzdy jednoho tisíce průměrných zaměstnanců po dobu dvaceti let. Proč se vůbec komunistický režim uvolil investovat tak obrovské částky peněz do nacvičování masových prostocviků? Co si režim od spartakiád sliboval? A s jakou odezvou se spartakiády setkávaly u tehdejší veřejnosti? To už se dozvíte z pořadu Klystýr.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.