Špína s Czechcore.cz: Hudba automaticky nedělá lepší lidi, říká Jirza při čtení diskuzí
Kdo by to řekl, první DIY web u nás funguje už 17 let. Koncem 90. let, kdy Czechcore.cz spouštělo pár nadšenců, byl ještě internet luxusem, který si nemohl dovolit každý. O tom, jak se za tu dobu proměnil, jaké má místo v informační době a jestli se diskuze na stránkách liší třeba od těch na iDnes.cz, jsme si ve Špíně povídali s dlouholetým členem redakce Czechcoru Jirzou.
Přelom tisíciletí znamenal alespoň v zahraničí moment, kdy se papírové fanziny sloužící jako důležitý rozcestník pro hardcore/punkovou scénu začaly vytrácet. Velkým protivníkem byl internet. Publikovat na webu nedalo zkrátka tolik práce s lepením, stříháním a přepisováním článků. Fanziny ale nikdy skutečně nevymizely. U nás se začala rodit konkurence, víc však potřebný spojenec, v roce 1999. Tehdy se skupinka tří lidí rozhodla založit stránky o hardcore punku. Snad se pro název inspirovali článkem Hard Core – Czech Core, který vyšel v roce 1990 v samizdatovém časopise Vokno. Jasné ale je, že začínali od nuly – neměli se ani od koho učit, takový web u nás a téměř ani v zahraničí nikdo neprovozoval. Původní myšlenka měla s fanziny hodně společného. Czechcore.cz měl ukazovat, že hardcore není jenom hudba, ale je s ním spojená určitá ideologie vycházející z hesla DIY, tedy udělej si sám.
Unikátní je Czechcore právě v tom, že na stránky můžete vkládat příspěvky vy sami pod sdílenou přezdívkou DIY – punk totiž stojí na práci a nadšení neprofesionálů, spojuje je právě láska. To ale není jediné, co na Czechcoru bují, najde se tam taky hodně nenávisti v oblíbených diskuzích na otevřeném fóru. „Hudba jako hardcore punk z lidí automaticky nedělá lepší lidi,“ komentuje diskuze Jirza, ale připomíná, že pod tím vším se někdy skrývá zajímavá myšlenka a bouřlivé hádky uvádí na scénu důležitá témata. Stránky byly a doposud jsou otevřené všem, jak zdůrazňuje Jirza. Pokud máte fotky nebo byste snad chtěli napsat recenzi na demo nahrávku od své oblíbené kapely, nic vám v tom nebrání. Stačí poslat jeden e-mail.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.