Špína se těší na Fluff Fest: Kauzy, kauzičky, třípatrové pogo a hardcorový blitzkrieg

Nepamatujeme si jediný ročník, kde by alespoň jednou nezazněl cover hymny Firestorm od devadesátkových legend Earth Crisis, kteří jsou stejně ideologicky vyostření jako jejich metalcore. Letos se loukou u Rokycan bude vůbec poprvé rozléhat řev kytar v originále – organizátoři se připravují postavit lidský štít okolo bicích a těší se na třípatrové pogo s pamětníky v publiku. Ještě předtím než stane kapela na pódiu během víkendu 22. až 24. července, se ale museli postavit čelem ke kauze spojené s Earth Crisis, kterou na internetu rozvířili němečtí hardcoristi.

Earth Crisis vždy bojovali za práva zvířat nebo domorodých národů a radikálně odsuzovali sexismus. Nicméně sítí se před jejich vystoupením na Fluffu šířila petice za zrušení koncertu. Její autoři našli na jedné z raných nahrávek text, kde se kapela stavěla proti potratům. Pro ty, kdo podepsali, jde o antifeministický postoj. Pro další to je jenom další nesmyslná kauza doprovázející každý ročník Fluffu.

03668376.jpeg

Další tradicí je, že na Fluffu vždy hraje alespoň jedna kapela z okruhu belgického kolektivu Church of Ra, který vznikl kolem postmetalové kapely Amen Ra. Pro ně je příznačné jedno – při vystoupeních dbají na prožitek hudby i prostřednictvím dalších smyslů, nejenom sluchu. Vystoupení mají charakter performance. Tento rok padla volba na Oathbreaker a Black Heart Rebellion. Poslední zmínění od svých počátků ušli dlouhou cestu od emo hardcoru smíchaného s post rockem až do bodu, kdy se v některých momentech jejich hudba blíží i takovým Swans vedeným démonickým dirigentem Michaelem Girou.

Za Špínu doporučujeme taky koncert mladé kapely z Londýna jménem Petrol Girls, která svou tvorbou odkazuje k femipunkovému hnutí riot grrrls a jeho vlajkové kapele Bikini Kill. Na Fluff přivezou Petrol Girls nové EP Some Thing. Černým koněm letošního Fluffu budou pro nás belgičtí Jungbluth. Své jméno si vypůjčili od německého komunisty a protinacistického odbojáře Karla Jungblutha, který byl popravený nacisty v roce 1945. Kapela se posunula od devadesátkového hardcoru smíchaného se screamem blíž k temnému post punku – mluví za to experimentálnější zvuk a kytarový reverb jejich tři roky staré desky Part Ache. Nezapomeneme ani na návštěvu Psych Tentu, jehož line-up kurátoruje Jakub Ďuraško z kazetového labelu Stoned to Death Records. V sobotu na tomto místě pokřtí novou nahrávku – splitko V0nt procházejících se s tepem EBM ve foglarovském labyrintu a Ghettoblastera rapujícího o beznaději ve světě, kde je jednodušší představit si apokalypsu než konec kapitalismu.