„Streetworker nehodnotí, jestli si za problémy může člověk sám, nebo ne,“ říká Martina Zikmundová

19. červenec 2018

Co všechno obnáší práce streetworkera, jakým mýtům musí lidé pracující na ulici čelit a proč streetworkerů ubývá? Poslechněte si rozhovor s ředitelkou České asociace streetwork Martinou Zikmundovou.

Česká asociace streetwork nedávno spustila informační kampaň Práce na ulici. Jejím cílem je představit veřejnosti práci streetworkerů. Zatímco v zahraničí jde o běžnou součást sociálních služeb, v Česku jako by bylo stále potřeba vysvětlovat, že práce na ulici je potřebná a společnosti se vyplatí nejen sociálně, ale i finančně.

Partneři závislých někdy závislost nevědomě podporují, říká psycholog Aleš Kuda

Závislost na alkoholu

Závislost nebo závislostní chování se netýkají jen samotného závislého člověka. Jejich důsledky dopadají zpravidla i na rodinu a blízké osoby. Ovšem role těchto osob nemusí být vždy jen pasivní. Rodiče nebo partneři závislých jsou někdy součástí dynamiky závislého chování a mohou jej paradoxně i určitým způsobem podporovat a udržovat.

„Práce streetworkera je skutečně práce na ulici. Sociální pracovníci se pohybují v přirozeném prostředí klientů a aktivně je oslovují. Nejvíce streetwork programů pracuje s dětmi a mládeží, dále pak s osobami bez přístřeší, s uživateli drog, se sexuálními pracovníky a s dalšími osobami, které se potýkají s nějakými potížemi,“ vysvětluje Zikmundová. Streetworker je podle ní nasazený v první linii a pracuje s lidmi, kteří si o pomoc z různých důvodů neřeknou nebo o ní nevědí.

Jedním ze základních principů práce na ulici je tzv. harm reduction, tedy minimalizace škod. „Snad každý člověk se potkal s někým, kdo v nějakém období svého života užíval drogy, a je potřeba, aby to ten člověk přežil s co nejmenšími následky,“ říká Zikmundová. „Často je to opravdu jen nějaké období, a nikoliv konečná stanice.“ O streetworkerech si stále ještě řada lidí myslí, že to jsou bývalí narkomani nebo nějací dobrovolníci, ovšem opak je pravdou. „Více než polovina z nich jsou lidé s vysokoškolským vzděláním a dále se vzdělávají. Bohužel jich ale ubývá,“ uzavírá Zikmundová.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.