Střelbu v Bratislavě odsuzují i ti, kteří nenávist sami vzbuzovali. Je to extrémně pokrytecké, říká reportérka Mia Žureková
Slovenskem otřásá ozbrojený útok na oblíbený bratislavský LGBTI+ bar Tepláreň. Ve středu dvanáctého října tu kolem sedmé večer devatenáctiletý útočník připravil o život dva mladé lidi, kteří seděli na lavičce před podnikem, třetí osobu zranil. Co tahle tragédie znamená pro Slovensko? A jak v zemi vlastně vypadá debata o LGBTI+ právech? Odpovídá reportérka deníku SME Mia Žureková.
Prezidentka Čaputová na Instagram napsala příspěvek, ve kterém nařkla ze spoluodpovědnosti veřejné osoby, které šíří nenávist vůči LGBTI+ lidem. Jak situaci vnímali další slovenští politici? Sdíleli prezidentčin pohled, nebo tragédii vnímali spíš jako individuální selhání?
„Nejprve je potřeba říct, že politická reprezentace byla překvapivě dlouho ticho. Ačkoliv se o útoku vědělo už od středečního večera, většina politické reprezentace s vyjádřením soustrasti přišla až ve čtvrtek ráno,“ upozorňuje novinářka. „Velká část politiků ale pohled prezidentky sdílela. Často zaznívalo, že je třeba zastavit nenávist. Z úst osob, které ji aktivně šíří, to ale neznělo příliš důvěryhodně. Dovolím si být osobní a řeknu, že mi to přišlo jako hrozné pokrytectví,“ dodává Žureková.
Jak vypadá veřejná debata o LGBTI+ lidech na Slovensku? „Poslanci strany OLaNO v červnu přišli s návrhem na zákaz duhové vlajky. Nakonec to neprošlo, z krajně pravicových stran ale podobné návrhy, které mají za cíl co nejvíc komplikovat život LGBTI+ lidem, přicházejí celkem pravidelně. Krajně pravicoví slovenští politici se rádi inspirují Maďarskem. Tahle tragická událost je podle mě reakcí na vyostřenou atmosféru, kterou v zemi vytvořili.“
Jak moc velká rána je tato tragédie pro celou slovenskou společnost? „Myslím si, že přirovnání k vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové nejsou vůbec mimo. I tady se ukázalo, že slova jsou zbraně. I tady přišli o život dva nevinní mladí lidé. Doufám, že to bude pro Slovensko takový wake up call. Obávám se, že ve společnosti je více lidí, kteří by byli takového teroristického činu schopni. Teď je především důležité se semknout a ukázat, že na Slovensku na životech LGBTI+ lidí skutečně záleží.“
Co tragédie znamená pro LGBTI+ lidi na Slovensku? Poslechněte si celý příspěvek.
Související
-
LGBTQ+ lidé si nazaslouží toleranci, ale respekt
Zločin z nenávisti v Bratislavě jen navazuje na předchozí selhání v přístupu ke queer lidem.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.