Tábor radosti v Echu: I temná hudba může způsobovat radost

12. červen 2017
Tábor radosti

Jihlavské duo Tábor radosti patří už dvě dekády ke kmenovým kapelám české scény spojené s žánry jako dark ambient anebo martial industrial. Jejich vábivé deklamace se na sklonku roku 2016 dočkaly dalšího ztvárnění na albu Egregor. Nahrávku po českých a slovenských labelech tentokrát zaštítilo rakouské vydavatelství Klanggalerie, jehož šéf si kapelu našel na festivalu Hradby samoty.

„Metalová scéna nám hodně pomohla,“ říká kapela v souvislosti s okruhem svých příznivců, který zahrnuje široké spektrum hudebních fanoušků se zálibou v temnotě. „Je třeba trpělivost spíše než ostré lokty, abychom se prosadili,“ dodávají muzikanti, kteří za sebou mají koncerty na industriálních festivalech po celé Evropě, ale třeba též vystoupení na jednom z koncertních večerů cen Vinyla.

Na aktuálním albu se kapela, jejíž název je poctou „jednomu z největších vizionářů 20. století“ Georgi Orwellovi, částečně odvrátila od fantaskních světů ke světu reálnému a v této souvislosti hovoří o návratu k debutové desce z roku 2001. Novinkou byla naopak spolupráce s producentem, jímž byl Moimir Papalescu. Oproti tomu stálou strategií kapely je vydávání remixů od spřízněných hudebníků jak zdejších, tak zahraničních – a playlist aktuálního Echa právě tuto zálibu odráží.

„Každý den takovou hudbu skládat nejde,“ říká Tábor radosti v souvislosti s temnotou své tvorby, která se však nevylučuje s radostí spjatou s jejím poslechem. „Vždyť se tak i jmenujeme!“ dodávají maskovaní muzikanti, kteří se znají od útlého dětství a společně poslouchají i tvoří hudbu již více než dvě dekády.

Playlist:
Tábor radosti – Světlonoš
Tábor radosti – Svoboda
Tábor radosti – Kaz ve vzoru (Schloss Tegal remix)
Tábor radosti – Blot (Vladimir Hirsch remix)
Tábor radosti – Catastrophobia (Ah Cama Sotz remix)
Tábor radosti – Synové Světla (Disharmony remix)
Tábor radosti – Integrita

Další články autora