TikTok není ani špatný, ani dobrý. Od všeho trochu, říká americká výzkumnice
Amerika nedávno zažila asi 12 hodin bez TikToku. „Ten zákaz byl podle mě směšný,“ říká Krysten Stein, americká výzkumnice zabývající se sociálními sítěmi. Platformu nejdřív zakázala administrativa Joea Bidena, nastupující prezident Donald Trump ji pak znovu povolil. Proč?
TikTok během několikahodinového zákazu svým americkým uživatelům a uživatelkám ukazoval zprávu, která říkala, že platforma pracuje s prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení aplikace. „Ta zpráva byla nebezpečná a byla to v podstatě forma propagandy, která říkala něco ve smyslu: ‚Donald Trump zachránil TikTok.‘ Ale hodně lidí zapomíná na to, že to byl právě Donald Trump, který chtěl zakázat TikTok, když byl poprvé prezidentem,“ připomíná Krysten Stein, výzkumnice působící na americké University of Cincinnati.
Jenom v USA používá TikTok kolem 170 milionů lidí. Čím platforma uhranula masy po celém světě? Podle Krysten Stein je to „prostor, kde lidé mohou najít něco společného a komunitu“. „Myslím, že TikTok to dělá díky svému algoritmu opravdu dobře,“ dodává.
Tento algoritmus, stejně jako celý TikTok, má svoje stinné stránky. „TikTok tlačí skoro až senzacechtivý obsah. V mém výzkumu hodně tvůrců a tvůrkyň mluví o tom, že je algoritmus nutí být… takoví přidrzlí, nutí je vytvářet drama, aby nalákali lidi… vystupovat tak, aby se lidi v komentářích třeba i hádali,“ vysvětluje výzkumnice.
Stal se TikTok domovem lidí z marginalizovaných skupin? Čí hlasy platforma upřednostňuje? Co to znamená vnímat infrastrukturu sociálních sítí jako kanalizaci? Poslechněte si novou Vlnu Tomáše Pacovského.
Související
-
Trump hraje s TikTokem chaotický pingpong. Zatím síť z USA nemizí
Jestli se nevyznáte ve hrách, které se sociální sítí TikTok v uplynulém roce rozjeli američtí politici, není to vaše vina.
-
Lidé v USA prodávají staré telefony s nainstalovaným TikTokem za stovky tisíc korun
Někteří lidé v USA začali prodávat své staré telefony s nainstalovaným TikTokem za tisíce dolarů. Reagují tak na to, že sociální síť zmizela z obchodů Applu i Google.
-
Zaměstnanci vlády USA už nesmějí pracovat z domova. Vědci varují před zátěží pro životní prostředí
Víc než milion federálních zaměstnanců v USA má nárok na práci z domova. Jejich nucený návrat do kanceláře, který nařídil prezident Donald Trump, může výrazně zvýšit emise.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.