Tip Jakuba Königa: Low udělali ze zvuku rockové kapely fantastickou elektronickou desku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Low

Jakub König je známý jako hudebník vystupující pod pseudonymem Kittchen a poslední dobou také z kapely Zvíře jménem Podzim. Tento týden doporučuje temné album kapely Low, ale také posmutnělé písničkářství Lany Del Rey. Závěrem se pak obrátil ke spirituální hudbě Craiga Pruesse & Anandy.

První Jakubův tip je mířený na kapelu Low a jejich poslední desku Double Negative, která před rokem sklízela nadšené ovace. „To album mě úplně rozsekalo jako dlouho nic,“ popisuje své zážitky. Ze začátku ho ale štvalo a chtěl ho několikrát vypnout, dokud se mu nedostalo pod kůži. „Ta kapela dokázala ze zvuku rockové kapely udělat úplně fantastickou elektronickou desku. Ta elektronika fungovala spíš v roli nějakého dalšího nástroje, než že by se tam daly třeba podklady nebo klávesy, jak se to dělá běžně,“ vysvětluje König, v čem ho album tak nadchlo.  

Dále doporučuje poslední album Lany Del Rey, které vyšlo pod názvem Norman Fuckin’ Rockwell a dostalo se mu zdaleka největší pozornosti, kterou kdy písničkářka měla. „Je to krásná a starosvětská deska. Trošku mi přijde, jako by si dali tu práci a na slavné hity 80. let vymysleli nové zpěvné melodie a aranže,“ popisuje König svůj vztah k albu. „Lana tu navíc zpívá tak krásně, jak jsem ji asi ještě neslyšel.“

Na poslední tip narazil Jakub při holotropním dýchání. Jedná se o modlitbu a mantru. Má jednadvacet minut a je postavená na jednom tónu. „Poslouchám ji v jednom kuse. Už od rána, kdy s ženou a dcerkou vstaneme, až do večera, kdy jdeme spát.“ Hudbu složil Craig Pruess a zpívá ji Ananda. Je určená nejvyšší matce a jmenuje se Devi Prayer.

Jaký má Jakub vztah k poslednímu albu Low a líbilo se mu už od začátku? Co mu připomíná poslední album Lany Del Ray? A jak objevil mantru Devi Prayer? Poslechněte si Hudební tip Jakuba Königa.