Trabantem napříč Jižní Amerikou

10. únor 2013

Po více skoro 4 měsících projel cestovatel Dan Přibáň a jeho žluté trabanty spolu s mezinárodní česko-polsko-slovenskou posádkou s maličkým polským fiatem (aka maluch) a Jawou 250 celou Jižní Ameriku od Guyany až po nejjižnější místo Ameriky dosažitelné autem.

Proč trabanty do kopce couvají? Co z různorodosti Jižní Ameriky si členové výpravy nejvíc užili? Co byly největší zádrhele celé akce? A co jihoamerické ženy? Šéf expedice Dan Přibáň byl hostem šťavnatého vysílání, doplněného o skvělou aktuální latino music (Novalima, Eljuri, kompilace Brasil Music Exchange ad.)

Přes amazonskou nížinu projela výprava nepoužívanou silnici, o které místní věří, že je neprůjezdná. V peruánských Andách vystoupali dva žlutí trabanti až do výše 4868 m. n. m. Pak cestovatelé málem utopili auta na pobřeží Pacifiku. A pak dojeli nejjižněji, co to šlo. „Cílem většiny transamerických výprav je město Ushuaia v Patagonii, jenže se dalo jet ještě dál, tak jsme tam vyrazili,“ komentuje svoji tvrdohlavost Dan Přibáň. Žlutá auta se vydala z nejjižnějšího města světa ještě o 150 kilometrů dál na „konec světa“.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.