Transgender Me: Výprava za třetím pohlavím

31. červenec 2013

V Galerii NTK v pondělí začala výstava Transgender Me, která probíhá v rámci doprovodného programu Prague Pride. Podtitulem letošního ročníku je kultura / čas / kontext.

„Když jsme původně připravovali výstavu Transgender Me, tak jsme se chtěli zaměřit na to, jakým způsobem světové kultury reflektují téma transgenderu. Ale pak nám došlo, že transgender můžeme najít i v evropském a historickém kontextu. Třeba v případě baroka, hudby a kastrátů,“ představuje téma výstavy její kurátor i jeden ze zastoupených umělců Lukáš Houdek.

Transgender Me zavádí diváky do různých lokalit, kde neplatilo a neplatí omezené bipolární dělení genderových identit na mužskou a ženskou. Třeba mezi indické hidžry, do komunity původních severoamerických obyvatel, tzv. two-spirit, ale také mezi tzv. virginy žijící na severu Albánie, příp. mexické muxes. „Asi nejliberálněji se společnost podle mě staví právě k muxes, protože jde o tradici, kterou si vybudovali sami obyvatelé. Rodiny v některých regionech vychovávají svého syna, pokud nemají dceru, jako dívku. Naopak se to děje právě třeba v Albánii u virgin, kde ženy přijímaly mužskou roli, aby zastaly roli neschopných, nebo nepřítomných mužů v rodině či komunitě, jsou zde velice vážené,“ popisuje společenskou situaci některých komunit Lukáš Houdek, jehož ústředním tématem jsou indické hidžry žijící v západním Dillí.

Historie hidžer údajně sahá až k eposu Ramajána, nicméně nejsilnějšího postavení dosahovaly hidžry od 16. století, kdy zastávaly různé role u soudů a u královského dvora. „Klasickým současným mýtem je to, že hidžry kradou malé chlapce a ty pak kastrují a tak rozšiřují vlastní komunitu, to samozřejmě není pravda. Pokud člověk cítí, že je něčím ve společnosti odlišný, často vyhledá hidžry sám,“ vysvětluje fungování této komunity Lukáš Houdek.

02937058.jpeg

Kromě komunitního života různých „třetích pohlaví“ výstava Transgender Me představuje např. známou uměleckou dvojici Eva & Adele, dílo jihoafrické fotografky Zanele Muholi a také práce českých autorů, třeba Marka Thera. Víc o výstavě můžete slyšet v rozhovoru s Lukášem Houdkem.

Spustit audio