Tři Adolfové, Trumpovy hoaxy i hokejoví rváči s křehkou duší. Přinášíme nejlepší komiksy roku 2019

2. prosinec 2019

Zatímco domácí, český komiks se letos zrovna nehemžil novinkami, skvělých překladových alb vyšlo požehnaně. O domácím knižním trhu to říká dvě věci. Už je dost silný, aby tu pravidelně vycházela velká alba zahraničního nezávislého komiksu, ale stále je příliš drahé vydat původní český komiks. Podívejte se na výběr nejlepších letošních alb vydaných v Česku.

Nejvíc tuto zapeklitou situaci ilustruje skutečnost, že nakladatelství Trystero, běžně vydávající jen jedno album ročně, se poprvé rozhodlo, že letos v crowdfundingové kampani zvládne od čtenářů vybrat finanční prostředky hned na alba dvě – kultovní grafický román Mrtvej svět Daniela Clowese a novinku Sabrina od Nicka Drnasa, která se coby první komiks v historii probojovala mezi 13 finalistů prestižní Man Bookerovy ceny.

Z komiksu Mrtvej svět

Mrtvej svět

Mrtvej svět je více než dvaceti lety prověřená klasika o složitostech dospívání a hledání sama sebe v kulisách amerického maloměsta. Danielu Clowesovi se podařilo vytěžit médium komiksu natolik, aby ani největší skeptici nezůstali na pochybách, že jinak vyprávět o pubertálních kamarádkách Enid a Rebecce nemohl. Zatímco v jejich sarkastických hláškách plných popkulturních odkazů se realizuje jen to, co se dívky rozhodly ukázat světu, jejich pohyby a doteky nechtěně demonstrují, jaké chtějí být, ale ještě si úplně netroufnou. Je ve vzduchu, že dívčí přátelství musí padnout na oltář dospělosti, a kromě obligátní milostné zápletky dívky rozdělí hlavně první rozhodnutí o vlastní budoucnosti.

Sabrina

Třicátník Nick Drnaso se svým grafickým románem Sabrina trefil do černého. Na pozadí zmizení dívky odkrývá strachy současnosti, kdy se konspirační teorie, hoaxy a postfakta staly denním chlebem a věřit nelze ničemu. Zkuste hledat svoji holku, dceru nebo sestru v době postfaktické, kdy se sluchu díky sociálním sítím dostává každému a každý má nějaký nápad, jak by to mohlo být. Anebo ještě víc. Zkuste žádný z těch mnoha hlasů nevyslyšet a čekat se založenýma rukama. Anebo úplně nejvíc. Zkuste na sociálních sítích neradit, protože nevíte, v jakém stavu je ten, komu své instantní rady směřujete. Drnaso přináší zneklidňující obraz dnešního sterilního světa a kritiku politiky současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zpráva pro Adolfa

Z komiksu Zpráva pro Adolfa

První splátka dluhu (druhá bude následovat každým dnem) českým fanouškům japonské kultury, a nejen jim, byla uhrazena letos na podzim, kdy vyšel první díl mangy Zpráva pro Adolfa, vrcholného díla Osamu Tezuky. Tezuka je totiž takový Art Spiegelman japonského komiksu a ne nadarmo mu přezdívají Bůh mangy. Právě on stojí za její moderní podobou a přesvědčením, že komiks není jen zábava pro začínající čtenáře, ale plnohodnotné médium schopné vyprávět jakýkoliv příběh. Na více než 1 200 stránkách Zprávy pro Adolfa to ostatně od roku 1983 pravidelně dokazoval. Politicko-historický thriller vystavěný okolo domněnky, že Adolf Hitler měl židovské kořeny, nepostrádá propracovanost velkých společenských románů, akční scény, překvapivé špionážní zápletky a silný příběh ne jednoho, ale hned tří Adolfů. Dva z nich žijí v Japonsku a jeden – Adolf Hitler – v Německu. Nespojuje je nic, dokud nepřijde tajemná zpráva.

Z komiksu Balónky oběšenců

Balónky oběšenců a další hororové příběhy

Džundži Itó se dlouhodobě věnuje groteskní hororové manze a nejinak je tomu i v aktuálně do češtiny přeloženém souboru Balónky oběšenců. Bizarní náměty zvládá letošní držitel Ceny Willa Eisnera za nejlepší adaptaci (převedl do komiksu Frankensteina) vykreslit jako málokdo, což dokázal už v třídílné Spirále nebo předchozím povídkovém souboru Ryby. V Balóncích oběšenců se zvlášť povedla povídka Dlouhý sen, vyprávějící tísnivý příběh o muži, kterému se noc co noc zdá delší sen.

Essex County

Obálka komiksu Essex County

Když mají severoameričtí kritici popsat, jaký je grafický román Essex County Kanaďana Jeffa Lemirea, nebojí se srovnání s velkými romanopisci, jako byl John Steinbeck. Lemireovi se totiž v mnohovrstevnatém albu pojmenovaném po jeho rodišti podařilo zachytit kanadskou duši formovanou rozsáhlými pustinami, drsnými zimami a vynucenou samotou. Křehký kluk Lester, kterému nedávno zemřela máma na rakovinu, nebo Jimmy Lebeuf, vysloužilý hokejista brutálně sražený hned během svého prvního profesionálního zápasu, jemuž to od té doby myslí pomaleji, i ošetřovatelka Annie, která proměnila svůj pocit viny v nevysychající zdroj pomoci ostatním... To je jen výběr z postav z Lemireova univerza s podmanivými a ve skrze tragicky obyčejnými osudy, které byste chtěli mít blízko, když jde do tuhého.

Rváč

Čtěte také

Před dvěma lety vytvořil Lemire svůj další autorský komiks inspirovaný kanadskou duší – Rváče, ten letos vyšel v češtině. Oproti Essex County staví příběh o bývalém hokejistovi bitkaři s problémy zvládat své záchvaty agresivity a alkohol mnohem příměji, ale neméně účinně. Derek se dopustil brutálního zákroku na soupeře, kvůli kterému už si nikdy nezahraje profesionální hokej, vrátil se do rodného maloměsta a v místním baru pije první ligu. A na tom nehodlá nic měnit, dokud se tu neobjeví jeho mladší sestra Beth pronásledovaná násilnickým přítelem. Tentokrát musí Derek nechat pěsti svěšené, pokud chce vyhrát a konečně najít sama sebe. Lemire je skvělý vypravěč, který to umí s emocemi, zvlášť s těmi temnějšími. Dokáže je čtenáři vykreslit tak, že soucítí s násilníkem i feťačkou.

Super Spellsword Sága

Z Nikkarinovy knihy Super Spellsword Sága

Nikkarin se rozhodl, že avizovaný čtvrtý díl svého autorského komiksu 130 už neudělá. Namísto toho vytvořil celobarevné (s kolorováním mu pomohla jeho žena Marie Menšíková) album o dvojici mágů, kteří musí zničit magickou koblihu nekonečna, aby zachránili galaxii. Vyměnil vážnou snivost „Stotřicítky“ za žánr parodie a to mu svědčí. Fórky o hispterech, machistech a hlavně stereotypech fantasy žánru nejsou zlomyslné, naopak baví svěží nadsázkou. Pro milovníky Harryho Pottera nebo RPG her jako dělané.

TRAUM

První tři sešity série Tomáše Motala Traum vyšly vlastním nákladem až teď na sklonku roku. Spíše než o souvislý příběh jde zatím o tři různé úvody do drsného světa, proto je asi jen jeden ze sešitů označen jako Part 1. Začíná se v sovětské minulosti a pokračuje až do blízké postapokalyptické budoucnosti. Na hodnocení scénáře je brzy, autor slibuje vydat co půl roku další trojlístek sešitů a vytvořit bohaté univerzum, už teď je ale zřejmé, že komiks je výjimečný svým výtvarným zpracováním. Černobílé panely jsou detailně propracované, formát A4 umožňuje užít si výpravu naplno. Temná hororová atmosféra a motiv lidských mutací připomene Džundži Ita i Charlese Burnse.

Do výběru by mohly zasáhnout ještě dva domácí tituly, které měly vyjít letos na podzim. Komiksová učebnice komiksu od Toy_Box, která podle nakladatele balancuje mezi příručkou a autoportrétem, a druhý díl trilogie Návrat Krále Šumavy, tentokrát s podtitulem Agent-chodec, od Karla Osohy, Ondřeje Kavalíra a Vojty Maška.

Jaké jsou ty nejlepší české i překladové komiksy, které u nás v roce 2019 vyšly? Poslechněte si rozhovor s Kateřinou Čopjakovou o jejím autorském výběru nejlepších komiksů uplynulého roku.

autor: Kateřina Čopjaková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.