Ujguři žijí v děsivé dystopii. Zpráva Amnesty popisuje rozsáhlé porušování práv muslimské menšiny

11. červen 2021

Nová zpráva hnutí Amnesty International hovoří o tom, že menšina Ujgurů je vystavena masovým internacím, mučení a soustavnému porušování základních lidských práv. Jejich postavení v čínské společnosti přirovnává k životu v děsivé dystopii. Důkazy lidskoprávní organizace ale Peking odmítá.

Organizace, která monitoruje porušování lidských práv, údajně shromáždila více než 50 zásadních případů týkajících se Ujgurů, Kazachů a dalších převážně muslimských menšin, které potvrzují podezření z toho, že jsou menšiny ze strany čínského režimu vystaveny masovým internacím a mučení na policejních stanicích a v pracovních táborech. Čínskou oblast Sin-ťiang z hlediska života většinově muslimských menšin ve zprávě přirovnávají k děsivé dystopii vytvořené čínským státem.

Výpovědi lidí, kteří byli drženi v pracovních táborech na severozápadě Číny, se týkají hlavně mučení při pravidelných výsleších. Zadržení měli sedět spoutaní na kovových židlích v bolestivých polohách a během výslechů na policejních stanicích je zřízenci měli chodit pravidelně bít. Organizace zmiňuje i spánkovou deprivaci vězňů a přeplněné policejní stanice. Muslimští Ujgurové měli být bezdůvodně zatýkáni za zákonné jednání a během tvrdých výslechů na stanicích sedět svázaní se zakrytým obličejem.

V rozsáhlých internačních táborech nemají podle zprávy všichni zadržení Ujgurové žádné soukromí a v případě porušení základních pokynů jsou vystaveni drakonickým trestům. Zpráva Amnesty zmiňuje například případ muže, který zemřel poté, co byl téměř tři dny v kuse připoután k železné židli před svými spoluvězni. Všichni zadržení se pak povinně učí mandarínštinu a dějiny čínské komunistické strany.

„Lidské svědomí by měla šokovat zjištění o mučení, násilné propagandě a dalším šokujícím jednání v internačních táborech, zatímco další miliony obyvatel musí žít v neustálém strachu v rámci neustálého dozorovacího aparátu,“ uvádí zpráva, která apeluje na zrušení podobných táborů a vyzývá státy OSN k důkladnému prošetření podmínek života ujgurské menšiny. Čína všechna nařčení z porušování lidských práv v oblasti Sin-ťiang odmítá a tvrdí, že v táborech pouze pořádá kurzy mandarínštiny a pomáhá příslušníkům muslimských menšin se zapojením do pracovního procesu. Informuje o tom deník Guardian.

autor: Jiří Kordík
Spustit audio
 • Není nám to buřt! Vídeňské stánky s párky usilují o zapsání do UNESCO

  24. červen 2024
  Vídeňské párky, Rakousko, jídlo

  Oblíbené vídeňské stánky s klobásami a masnými pochoutkami jsou kulturním dědictvím a měly by být zapsány na seznam UNESCO. Žádají to majitelé stánků v rakouském hlavním městě.

  Majitelé 15 stánků ve Vídni vytvořili lobbistickou skupinu a minulý týden požádali agenturu OSN o zápis vídeňských stánků s klobásami na seznam nehmotného kulturního dědictví.

  „Chceme vytvořit tzv. ‚pečeť kvality‘ pro naše stánky,“ uvedl pro server The Local 36 letý stánkař Patrick Tondl. Jeho rodina vlastní nejstarší vídeňský stánek s klobásami. Jeho pradědeček ho založil už někdy kolem roku 1920.

  Počet stánků ve Vídni ale klesá. Podle městské hospodářské komory z 300 stánků s rychlým občerstvením prodává párky jenom asi 180 z nich. Velká spousta původních stánků začala místo párků prodávat kebab, pizzu, nebo třeba nudle.

  Podle stánkaře Tondla zaznamenaly stánky s klobásami v poslední době „malý boom“ v počtu zákazníků. Mnohé z nich přilákala zpět k párkům vysoká inflace. Jiní prodejci se zase snaží zákazníky zaujmout „netradičními“ variacemi – například nově prodávají bio vegetariánské klobásy s kimči.

  Originální vídeňské párky se vyrábí z vepřového masa a jsou ve skopovém střívku. Údajně je vymyslel rakouský řezník Johan Georg Lahner, který se je naučil dělat ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1805 se pak vrátil do Vídně a založil vlastní výrobu.

 • Díky překlepu má dražený vinyl Beatles obrovskou cenu

  24. červen 2024
  The Beatles, ilustrační, malba

  Jedna z prvních nahrávek legendární popové skupiny The Beatles se prodává v aukci. Demo nahrávka obsahuje jedny z prvních hitů – třeba Love Me Do a jeho doprovodnou skladbu PS I Love You. Její cenu ale zvyšuje hlavně překlep, který ji dělá unikátní.

  Vinylů téhle konkrétní demo nahrávky je na světě pouze 250. Ten, který dnes bude vydražen v aukční síni Stacey´s Auctioneer's Sale v Essexu ve Velké Británii, je ale ještě vzácnější kvůli překlepu, který se na něj dostal. Baskytarista skupiny, McCartney je totiž na desce uveden jako „McArtney“. Informuje o tom britský server BBC.

  Cenu vinylu pořadatelé aukce odhadují na 7 000 až 9 000 liber (zhruba 265 tisíc korun). Není to ale první album Beatles, které se stalo vyhledávaným artiklem kvůli chybné ražbě. Třeba na albu Rubber Soul z roku 1965 je Norwegian Wood uvedeno jako Norweigian Wood.

  Před měsícem se zas nejdražším vydraženým nástrojem stala kytara zpěváka Beatles, Johna Lennona, jak informoval web The Guardian. V aukci ve Spojených státech za ní vítězný zájemce zaplatil v přepočtu téměř 66 milionů korun. Kytara byla víc než 50 let považována za ztracenou. Do dražby šla poté, co se našla na půdě domu v Británii.

 • Belgické sexuální pracovnice mohou nyní uzavírat regulérní pracovní smlouvy. Umožňuje to nový zákon

  24. červen 2024
  ženy, intimita, silueta

  Belgie přijala zákon, který umožňuje sexuálním pracovnicím uzavírat pracovní smlouvy a získat přístup k sociálním jistotám, jako jsou dávky v nezaměstnanosti, zdravotní pojištění a mateřská dovolená.

  Nová pravidla dekriminalizují některé formy kuplířství a zavádějí pro toto odvětví jasná pravidla. Zaměstnavatelé musí mít například čistý trestní rejstřík, získat povolení k činnosti a zavázat se k respektování práv zaměstnanců, jako je třeba možnost odmítnout klienta. Noční kluby a erotické masážní salony dříve fungovaly v právní šedé zóně, což mohlo podle zastánců změny zákona vést k zneužívání sexuálních pracovnic. Informuje o tom server Euronews Witness.

  „Tímto modelem Belgie skutečně dokazuje, že jejím cílem je chránit sexuální pracovníky bez ohledu na morální odsudky, které lidé o této profesi mohou mít,“ uvedl už dříve pro deník The Brussels Times Daan Bauwens, mluvčí UTSOPI, odborového svazu sexuálních pracovnic v Belgii.

  Reforma zákona však současně vyvolává nesouhlas mezi některými feministickými skupinami, které kritizují objektifikaci ženských těl a také to, že zákon se nevztahuje na prostitutky z řad migrantek či oběti obchodování s lidmi. Bez pracovního povolení nemohou být tyto osoby v rámci nového zákona zaměstnány, což podle Mireii Crespo z organizace ISALA zvýhodňuje pasáky a obchodníky s lidmi.

  Karin Van Der Elstová, majitelka komplexu Villa Tinto, kde si prostitutky mohou pronajímat pokoje, považuje reformu za realistický přístup. Sexuální práce bude podle ní existovat i nadále a bez otevřené regulace se bude se odehrávat v ilegalitě.

 • Bude to umíněná čivava? Soutěž o nejošklivějšího psa roku propaguje adopce zvířat

  21. červen 2024
  pes, Mops

  Nesuďte knihu podle obalu – to platí i u domácích mazlíčků. I nejošklivější pes na světě může být tím nejvěrnějším přítelem. Nebo aspoň vyhrát titul nejošklivějšího psa na světě. Ocenění uděluje právě dnes společnost Sonoma-Marin Fair v kalifornské Petalumě.

  Každý pejsek se v doprovodu svého páníčka předvede v záři reflektorů a ukáže svoji jedinečnou ošklivost. Podle společnosti, která nejošklivější psy na světě vybírá už padesát let, je to přehlídka okázalosti a hrdosti.

  A kdo letos soutěží? Vysoké šance na vítězství má například čivava Cadence II. Příběh této drzé a panovačné čivavy začal na ulicích Chicaga před více než deseti lety, kde ji našli ochránci zvířat. Pozornosti porotců zřejmě neunikne ani Freddie Mercury, čtrnáctiletý mix mopse a bruselského grifonka. Jeho poznávacím znamením je nadbytek zoubků.

  Akce ale není jenom o vzhledu nebo o tom, kolik má pejsek chlupů. Důležitý den pro psí miláčky začíná zábavným programem a přednáškou o péči o zvířata a možnostech adopce. Mnoho účastníků totiž zachránili jejich majitelé z útulků a množíren. 

  Kromě ocenění „Nejošklivější pes“ dostane výherce i 1 500 dolarů, to je v přepočtu skoro 35 tisíc korun. Finanční odměna nemine ani pejsky, kteří skončili za druhém a třetím místěPoselství soutěže „milovat všechna zvířata,“ ale vysoce převyšuje finanční odměnu.

 • Muž na Novém Zélandu neodvezl přítelkyni na letiště. Ta ho zažalovala

  21. červen 2024
  Letadlo, letiště, vzlet

  Žena z Nového Zélandu zažalovala svého přítele za to, že ji neodvezl na letiště. Podle ní tím porušil ústní dohodu, ona následně přišla o peníze. O kuriózním případu informuje britský server The Guardian.

  Podle soudního záznamu měl ženu její přítel v březnu letošního roku vyzvednout v 10 hodin ráno a odvézt ji na letiště. Zatímco měla být pryč, muž měl zůstat v jejím domě a hlídat její psy. Přítel se ale nikdy neobjevil a žena tak musela odletět až následující den. Musela si koupit nové letenky, zaplatit si odvoz na letiště a zařídit hlídání psů. Tím jí způsobil finanční újmu.

  Žena u soudu tvrdila, že si její, teď už bývalý partner, s kterým tvořila pár přes šest let, v minulosti hlídání jejího domu užíval. 

  Soudkyně Krysia Cowie, která měla případ na starost, uvedla, že vymáhání ústních dohod musí být podmíněno „právně závazným vztahem“. „Partneři, přátelé a kolegové uzavírají spoustu dohod, ale je nepravděpodobné, že budou právně vymahatelné, aniž by mezi sebou uzavřeli nějakou smlouvu o vymahatelnosti těchto slibů,“ stojí ve zprávě soudu.

  „V tomto případě se strany nedohodly, že ústní slib povýší na smlouvu s právně závaznými důsledky,“ napsala soudkyně v odůvodnění. Podle britského Guardianu se muž ze soudního státní omluvil přes e-mail a na následnou výzvu soudkyně nereagoval. Novozélandský soud nakonec žalobu zamítnul.

 • Falešných inzerátů na Bookingu je čím dál víc. Podvodníci využívají umělou inteligenci

  21. červen 2024
  Mapa, cestování, ilustrační

  Podle vedení společnosti jejich počet za posledních osmnáct měsíců stoupl zhruba od 500 do 900 procent. Booking z podvodných inzerátů viní rozmach nástrojů umělé inteligence typu ChatGPT. 

  Na ubytovací platformě Booking se objevuje stále více podvodných inzerátů. Informuje o tom britská stanice BBC. „Útočníci používají umělou inteligenci, aby napodobili e-maily, což se jim daří věrohodněji než kdy dřív,“ má jasno šéfka internetové bezpečnosti Bookingu Marnie Wilking.

  Prostřednictvím phishingových útoků se hackeři snaží z lidí dostat údaje k jejich kreditním kartám. Zákazníkům pošlou do e-mailu odkaz k potvrzení ubytování. Stránka přitom podle BBC vypadá velmi věrohodně. Kromě Bookingu zažívá rozmach phishingových útoků i platforma Airbnb.

  Podle výroční zprávy o spamu a phishingu společnosti Kaspersky představují phishing a malware šířené prostřednictvím e-mailů významnou kybernetickou hrozbu. Odesílatelé těchto e-mailů se podle společnosti často vydávají za důvěryhodné subjekty. Využívají sofistikované taktiky sociálního inženýrství, aby přiměli příjemce k vyzrazení důvěrných údajů nebo k aktivaci škodlivých odkazů. Podle společnosti Kaspersky je více než 30 procent spamů odesláno z Ruska.

 • Kalifornie plánuje omezit čas dětí na telefonech. Chce je zakázat ve školách

  20. červen 2024
  Dítě s telefonem

  Kalifornský guvernér se snaží omezit používání chytrých telefonů ve školách. Všímá si toho web The Verge. „Těším se na spolupráci se zákonodárci, kteří omezí používání chytrých telefonů během školního dne. Když jsou děti a dospívající ve škole, měli by se soustředit na studium – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ne na obrazovky,“ uvedl kalifornský guvernér Gavin Newsom.

  Newsom plánuje přijmout tato omezení do srpna, uvedl Politico. Kalifornie by se tak zařadila po bok států, které už přísná omezení používání chytrých telefonů ve školách zavedly. Web připomíná, že Kalifornie je nejlidnatějším státem v USA a domovem Silicon Valley.

  V celých Spojených státech podle Verge sílí snaha chránit děti před možnými škodami spojenými s chytrými telefony a sociálními médii –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od kyberšikany až po problémy se vzhledem. Zvyšují se také obavy z rozptýlení pozornosti žáků při používání telefonů během vyučování.

  V roce 2019 kalifornský guvernér Newsom podepsal zákon, který školským obvodům umožňuje omezit nebo zcela zakázat studentům používání chytrých telefonů ve škole. Newsom chce jít ještě dál s novou legislativou, která by zavedla celostátní limity.

  Newsom také v roce 2022 podepsal zákon, který nutí společnosti provozující sociální sítě zvýšit ochranu nezletilých uživatelů, včetně omezení množství údajů o mladých lidech, které shromažďují a prodávají.

  Hlavní hygienik Spojených států Vivek Murthy nedávno vydal v New York Times článek, ve kterém požaduje aby provozovatelé sociálních sítích na své platformy umístily varovný štítek. Ten by se podobal například varováním na tabákových výrobcích a stálo by na něm třeba, že „sociální média jsou spojena s významným poškozením duševního zdraví dospívajících“.

 • Z Ukrajiny se evakuovaly dvě běluhy. Velryby absolvovaly 3000 kilometrů dlouhou cestu do Španělska

  20. červen 2024
  Běluha

  Na Ukrajině se uskutečnila jedna z nejsložitějších záchranných akcí mořských savců v historii. Píše o ní list New York Times. Chovatelé zachránili dvojici běluh z poničeného Charkova na východě Ukrajiny a převezli je do největšího evropského akvária ve španělské Valencii.

  Vzhledem k tomu, že ruské bombardování Charkova v posledních týdnech zesílilo, přišla evakuace patnáctiletého samce Plombira a čtrnáctileté samice Mirandy právě včas, uvedli odborníci na mořské savce.

  „Kdyby pokračovali v Charkově, jejich šance na přežití by byly velmi malé,“ řekl Daniel Garcia-Párraga, ředitel zoologických operací Oceanogràfic de Valencia, který se podílel na záchraně.

  Přirozeným prostředím běluh je Arktida, a tak potřebují k přežití studenou vodu. Zničená elektrická síť v Charkově ale znamená, že se tamní akvárium muselo spoléhat na napájení z generátoru.

  Současně se v poslední době snížila strava velryb na polovinu. Běluhy denně sní až 132 kilogramů olihní, sleďů, makrel a dalších čerstvých ryb. Kvůli nedostatku ukrajinští ošetřovatelé dokonce zvažovali použití vyřazených ryb z restaurací a trhů. Výbuchy se navíc čím dál víc blížily akváriu.

  Běluhy se tak vydaly na 36 hodinovou cestu dlouhou asi 3000 kilometrů. Tým celou cestu musel velryby neustále monitorovat a udržovat vodu v nádržích v rozmezí 22-24 stupňů Celsia.

  „Velmi jsme se soustředili na zvířata,“ řekl doktor Garcia-Párraga. Stejně tak ho ale dojala starostlivost, kterou viděl u Ukrajinců, kteří evakuaci pomohli uskutečnit. I když se sami potýkají s traumatem ze ztráty přátel a blízkých, projevují podle něj hluboký soucit se zvířaty.

 • Nový zákon by dovolil skenování v soukromých zprávách. EU tak chce předcházet dětské pornografii

  20. červen 2024
  Zprávy

  Státy EU se dnes měly zabývat zákonem, který má předcházet zneužívání dětí. Součástí návrhu je ale opatření, které by dovolilo skenování soukromých konverzací, a to i těch šifrovaných. Informuje o tom list The Verge. Česká vláda k návrhu vydala „neutrální postoj“.

  Zákon, poprvé představený v roce 2022, by zavedl systém, který by kontroloval všechny vaše digitální zprávy, včetně sdílených obrázků, videí a odkazů. Každá internetová služba, která je povinna tuto monitorovací technologii nainstalovat, by rovněž musela požádat o povolení ke skenování vašich zpráv. Pokud nebudete souhlasit, nebudete moci sdílet obrázky nebo webové adresy.

  Několik organizací, včetně Electronic Frontier Foundation, Center for Democracy & Technology a Mozilly, už podepsalo společné prohlášení, v němž vyzývají EU, aby odmítla návrhy, které zahrnují skenování obsahu uživatelů.

  Česká vláda k případu na jednání Rady Evropské unie k případu vydá neutrální postoj, protože „usiluje o řádnou legislativní úpravu boje proti pohlavnímu zneužívání dětí,“ jak stojí v prohlášení českého kabinetu.

  V dokumentu, od české vlády se také uvádí, že se Česko snažilo najít rovnováhu mezi vysokou ochranou dětí na internetu a právy legitimních uživatelů online služeb na soukromí.  To se ale nepodařilo, a vláda proto schválila, aby se Česká republika na jednání Výboru stálých zástupců (COREPER II) z těchto důvodů zdržela.

  Podle německého poslance Evropského parlamentu Patricka Breyera zastánci kontroly chatů nyní hodlají k prosazení návrhu využít období po evropských volbách, „během kterého je pozornost veřejnosti menší a nový Evropský parlament ještě není ustavený“.

  Pokud legislativa získá podporu, budou zahájena jednání mezi Evropským parlamentem, Radou EU a Komisí o konečné podobě zákona. Ale i když bude zákon schválen vládami EU, mohou mít zastánci kontroly chatu stále problémy s jeho prosazením. Průzkum, který loni provedla skupina European Digital Rights (EDRi), naznačil, že 66 procent mladých lidí v EU nesouhlasí s politikou umožňující poskytovatelům internetu skenovat jejich zprávy. Návrh nakonec Belgické předsednictví Rady EU stáhlo, protože neměl dostatečnou podporu.