Ultrakonzervativní miliardáři proti rovnosti a za destabilizaci Evropy

28. červen 2021

Hnutí proti LGBTQI+ právům a proti rovnosti žen a mužů mohou vypadat jako odspodu vzniklé iniciativy obyčejných lidí. Ve skutečnosti ale za jejich financováním v Evropské unii stojí mocní miliardáři. Víc než polovina financí přichází od ultrabohatých lidí z EU, zbytek ze Spojených států a Ruska. Za deset let bylo do boje proti rovnosti investováno přes 700 milionů dolarů, tvrdí zpráva Evropského parlamentárního fóra pro sexuální a reprodukční právo.

V posledních desetiletích výrazně narůstá organizovaná mobilizace proti mnohým výdobytkům svobodné společnosti – přístupu k potratům, k antikoncepci, právům sexuálních minorit i sexuální výchově. Tyto aktivity mají napříč Evropou velmi podobný rukopis. Jedná se o podobné formy protestu, grafiku a obsah letáků, používání stejných výrazů a termínů, jako je „genderová ideologie“, a především o burcování kolem ústředního motivu ohrožení bájné tradiční rodiny, v níž otec pracuje a matka pečuje.

V roce 2018 popsal Evropský parlament detailně platformu Agenda for Europe, jejíž rukopis stojí za vznikem mnohých zákonů i restrikcí proti rovnosti. Patří mezi ně například omezování práva na potraty v Polsku, odmítání Úmluvy rady Evropy pro potírání domácího a genderově podmíněného násilí v Chorvatsku, Česku, Polsku a dalších zemích, blokování manželství pro všechny nebo registrovaných partnerství ve Slovinsku, Slovensku, Rumunsku i Chorvatsku či omezování dotací na prosazování rovnosti. Tvoří ji nejméně 50 neziskových organizací a okolo 200 jednotlivců. 

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autorky.

Agenda Europe odkazuje i na pět českých nevládních organizací, z nichž nejznámější v ČR je Hnutí pro život. To však tvrdí, že s platformou nemá žádné ekonomické ani jiné vazby. Čtení čtyři roky staré zprávy připomíná bláznivou konspirační teorii. Popsané tajné schůzky a dokumenty a napojení na ultrakonzervativce z Vatikánu s cílem nastolit „přirozený řád“ v Evropě vyvolávají pocit silného neklidu.

Evropskému parlamentárnímu fóru se nyní povedlo popsat, jakým způsobem jsou aktivity proti rovnosti financovány. Mezi lety 2009 a 2018 na tyto činnosti putovalo 81 milionů dolarů z USA, 188 milionů z Ruské federace a téměř 440 milionů dolarů pocházelo přímo z EU. Mezi nejštědřejší donory patří Nadace Jérôma Lejeuna se 120 miliony dolary (EU), ale i nadace ruského oligarchy Vladimira Jakunina, který se po anexi Krymu v roce 2014 dostal na sankční seznam Spojených států, s investicí přes 108 milionů dolarů.

Někdejší důstojník KGB má dobré vztahy s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem i tím současným Milošem Zemanem, oba se v minulosti pravidelně účastnili jeho kongresu Dialog civilizací, Klaus je dokonce členem správní rady stejnojmenného think-tanku. Za zmínku stojí i 6 milionů dolarů od  unijních ultrapravicových stran. Podle zprávy je ale zmíněných 707 milionů dolarů jen špičkou ledovce, ročně se částky vydané na boj proti rovnosti zvyšují a většinu financí výzkum nedokáže odhalit a vystopovat.

Čtěte také

Proč miliardáři z USA, EU a Ruska investují horentní částky do boje za návrat k „přirozenému řádu“? Jednou z motivací může dle mého názoru být silné náboženské i jiné hodnotové přesvědčení. Druhou motivací je ale určitě snaha různých vlivových skupin i mocností využít sociální témata, kterými jsou ženská práva či práva minorit, k prosazení svých politických zájmů a k polarizování společnosti do takové míry, která povede k destabilizaci demokracie. 

Evropská poslankyně Sophie in 't Veld správně poznamenává, že částky, které zmiňuje report, jsou velmi vysoké a není možné je brát na lehkou váhu: „Téhle skutečnosti je potřeba čelit. Dobře organizované a dobře financované skupiny ultrakonzervativců vedou tajné tažení, jehož cílem je připravit nás o naše práva a svobodu,“ prohlásila. Evropa tento problém příliš dlouho přehlížela. Pokud ale chceme žít ve svobodném světě, je čas začít o situaci mluvit a čelit jí.

Blokování stejnopohlavního manželství ve Slovinsku, antipotratové snahy na Slovensku nebo podobné konzervativní iniciativy v Polsku. Kteří lidé je platí? Poslechněte si celý komentář.

autor: Johanna Nejedlová
Spustit audio