V 16 letech perfektně popíšu buňku, ale nevím, že to, co se mi děje, je deprese, říká dětská psychiatrička
„Sebevražedné myšlenky děti často svěřují kamarádům. Mezi dětmi a rodiči je třeba zlepšit komunikaci, aby se víc mluvilo o úplně obyčejných věcech. Rodiče, jejichž děti se pokusí o sebevraždu, bývají v naprostém šoku a vůbec o vážnosti situace neví,“ říká Miroslava Flemrová, ředitelka Domu tří přání, která v doprovodu dětské psychiatričky Luciy Vaškové přišla do Houpaček.
„Současná doba je definována kultem šťastného dítěte. Neučíme svoje děti, že život je plný překážek a diskomfortních situací, že je normální, když se něco nedaří. Chráníme je před neúspěchem, neukazujeme jim, že překážku je možné překonat a neúspěch přepsat na úspěch,“ popisuje Vašková časté trable svých klientů, které shrnuje jako nedostatečnou odolnost.
„Děti samozřejmě vnímají, že život je náročný, ale chybí jim nástroje, jak se s tím vypořádat,“ dodává. Potřebné kompetence se podle Vaškové nenaučí ani ve škole. „Tam rozebírají atomy, ale nevědí, co jsou emoce, co se v nich samých děje, ani jak se to jmenuje.“
Čtěte také
Kompetence zvládat mezní situace se podle Flemrové skládá s drobností. „Z toho, že dojdu sám do školy, že jsem někdy vystaven nepohodlí nebo nebezpečí a učím se ho zvládat. Z toho, že dostanu od rodičů důvěru, že to zvládnu,“ jmenuje. „Třeba v rodinách, které pěstují kulturu deskových her, je tahle komunikace úplně jiná. Zažívají společně neúspěch, náhodu, pád i následné povstání,“ říká Flemrová. Lucia Vašková dodává, že s tím souvisí i odpovědnost za svoje věci a svůj život, kterou lze dětem ukládat už od raného věku.
Duševní porucha se dá podle psychiatričky rozeznat u dětí kolem tří let, u poruch autistického spektra je to již v osmnácti měsících. „Většinou se to projeví v kolektivu. Když se dítě nezvládá zařadit nebo když dlouhodobě nezvládá separaci od rodičů,“ říká Vašková a Flemrová dodává: „Je dobré přemýšlet o tom, co je to za zprávu pro rodiče. Tyhle symptomy se projevují i ve chvílích, kde je velká nepohoda v rodině, třeba rozvod, a dítě je přitom úplně zdravé.“
Jak vypadá práce dětského psychiatra? A co můžou dělat rodiče ve chvíli, kdy musejí na psychiatrickou péči čekat týdny i měsíce? Dozvíte se v Houpačkách.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka