V Benešově otevřeli Muzeum umění a designu. Bude tak dobré jako kutnohorský GASK?

19. září 2018

„Chceme se z muzea dostat ven do města. Začali jsme sochou před budovou a doufáme, že postupně ‚obsadíme‘ i další místa,“ říká pověřená ředitelka Muzea umění a designu Lenka Škvorová. Dříve zanedbané regionální muzeum je zrekonstruované, má novou vizuální identitu a také ambici stát se kulturní institucí přesahující hranice malého města.

„Rádi bychom MUD co nejvíce otevřeli, aby se do něj lidé nebáli chodit,“ vysvětluje Škvorová. Jedním ze vzorů je právě kutnohorská galerie GASK. Návštěvníky chce muzeum přilákat nejen samotnými expozicemi, ale i svou novou podobou. „Architektura je prostředkem, jak s institucí pracovat. Když je i architektonicky a stavebně otevřená, tak lidé mají pocit, že se tu toho více děje, a spíše sem zavítají,“ popisuje svou vizi autorka návrhu rekonstrukce Marcela Steinbachová. Výstavní prostory MUDu navzájem propojila a prosvětlila a na několika místech také otevřela, třeba směrem na hlavní chodbu nebo ven na muzejní dvorek.

Na dvorku, kam se návštěvníci dostanou z nové kavárny a čítárny, je několik soch, od Jasana Zoubka, Čestmíra Sušky nebo Kurta Gebauera. V Muzeu je nově i lektorská dílna nebo interaktivní zeď, kde se děti můžou dozvědět něco o galerijním provozu a také si třeba vyzkoušet vytvořit vlastní instalaci. „Chystáme velké množství doprovodných a edukačních programů pro nejrůznější věkové kategorie, a to nejen z oblasti výtvarného umění. Chceme přilákat hlavně děti tak, aby se pro ně návštěva galerie stala běžnou součástí života,“ říká Škvorová.

Muzeum umění a designu Benešov

MUD otevřel novou etapu svého fungování pěti výstavami najednou, ještě několik dalších měsíců bude v Benešově k vidění výběr ze sbírky historika umění a sběratele Jiřího Šetlíka, práce Stanislava Kolíbala, Zdeňka Kirchnera, Jana Dvořáka a Sandry Majerové. Na rozdíl od většiny regionálních galerií nemá MUD stálou expozici a výstavy se budou pravidelně obměňovat. Místo by tu měli mít zasloužilí i začínající umělci i autoři spjatí s Benešovskem. „Benešov je kousek od Prahy, dojedete sem za chvíli vlakem nebo autobusem. Dva kilometry odsud je zámek Konopiště, takže je to dobrý tip na celodenní výlet,“ zve Klára Vetterová, která má na starosti práci s veřejností.          

Proč je pro muzeum důležitá vizuální identita a kdo ji připravil pro MUD? A co přesně v muzeu bude? Poslechněte si reportáž!

autor: Alžběta Medková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.