V Madridu se už na skateboardu neprojedete. Vedení města chystá zákaz

skateboard - skejt - street
skateboard - skejt - street

Jestli rádi jezdíte na skateboardu a chystáte se na jaře vyjet do teplejších krajů, raději se vyhněte Madridu. V hlavním městě Španělska nejspíš od dubna začne platit zákaz skateboardingu.

Vedení města vyhlášku, která bude platit i pro skútry a kola, ale vyhne se kolečkovým bruslím a koloběžkám, chystá zavést prý kvůli tomu, aby zklidnilo provoz na chodnících. Madrid je přitom vyhlášeným místem, kam se sjíždí skateboardisti a skateboardistky z celého Španělska. Pokud je v dubnu na ulici chytne policie, mohou přijít o skateboard a ještě zaplatit pokutu ve výši 200 až 500 euro. Podobný zákaz už v minulosti padnul v Barceloně, kde byl ale hlavním důvodem přebujelý skateboardový turismus. V případě Madridu je však situace trochu jiná. „Problémem je mobilita ve městě. Kdyby bylo problémem ničení laviček, tak je to pochopitelné,“ vysvětluje jeden z místních skateboardistů Noah pro časopis Jenkem. Podle něj vedení Madridu nejspíš pro skútry a kola zavede speciální pruhy na silnicích, ale skateboarding bude legální jen ve skateparcích. Skateboardová komunita v reakci na zprávy z Madridu upozorňuje, že ačkoliv se skateboarding za dva roky stane olympijskou disciplínou, považovat ho za pouhý sport, který patří do uzavřených skateparků, je mylné. Podle ní jde o živou kulturu, která se vyvíjí společně s proměnami měst. Proti chystané vyhlášce vznikla petice a včera na několika místech Španělska proběhly i protestní akce. Konečné rozhodnutí by mělo padnout dnes.

Spustit audio
 • Tým úředníků putoval desítky kilometrů džunglí, aby knězi vytvořili volební místnost

  24. duben 2019
  Volby v Indii

  69letý Bharatdas Darshandas se stará o chrám v Gírském lese – rozsáhlé chráněné oblasti v indickém státě Gudžarát. Aby mohl volit, úředníci vytvořili tento týden speciálně jen pro něj volební místnost uprostřed džungle. 

  Jak popisuje agentura Reuters, čtveřice úředníků doprovázená policistou kvůli tomu musela putovat skoro 70 kilometrů džunglí. Kněz žije už 20 let v chrámu v přírodní rezervaci. Ta má rozlohu zhruba 350 kilometrů čtverečních a pohybuje se v ní posledních zhruba 600 jedinců lva perského. Od roku 2002 si přitom muž nenechal ujít žádné volby. Není výjimkou, že se úředníci vydávají i na několikadenní cestu do odlehlých oblastí, aby tamní obyvatelé mohli odvolit. Putování za jedním voličem ale neobvyklé je. Podle úředníka Sourabha Pardhiho se volební komise snaží vyjít vstříc tak, aby měl možnost odvolit každý. Voliči od čtvrtka vybírají zástupce do dolní sněmovny dvoukomorového parlamentu, tedy do Sněmovny lidu. Volby se konají v 7 dnech rozložených od 11. dubna do 19. května. Z organizačních důvodů můžou vždy hlasovat pouze občané v části země. Hlasovací právo má 900 milionů lidí, což znamená, že letošní indické volby jsou největší, jaké kdy svět zažil.

 • Ženeva zakáže od příštího roku jednorázové plasty

  24. duben 2019
  Igelitka – plastový sáček

  Druhé největší švýcarské město chce od ledna zakázat používání jednorázových plastových výrobků. Opatření se má dotknout brček, příborů nebo kelímků a bude platit nejen pro podnikatele, ale také pro akce pořádané na území Ženevy.

  Zákaz se tak dotkne i stánků s jídlem a dalších provozovatelů občerstvení. Jak řekl ženevský radní Guillaume Barazzone deníku Tribune de Genève, za porušení pravidel bude hrozit pokuta, nebo dokonce odebrání oprávnění k podnikání. Ženevský kanton už v březnu oznámil, že zakáže rozdávat v obchodech plastové tašky zdarma, a to částečně kvůli množství odpadu, které se dostává do tamního jezera. Celoplošný zákaz plastů na jedno použití zatím švýcarská vláda zavést neplánuje. Loni uvedla, že by takový krok měli iniciovat sami obchodníci. Evropská unie plánuje zákaz zavést od roku 2021. Opatření výrazně omezující používání plastových výrobků nebo jejich zdanění zavedlo už více než 120 národů po celém světě. Zakázat jednorázové plastové nákupní tašky a pytle se už dříve rozhodlo třeba i radikální hnutí napojené na Al-Káidu Aš-Šabáb, a to na územích, které kontroluje v Somálsku.

 • Sucho ohrožuje i divoká zvířata ve městech – pomozte jim miskou s vodou, vyzývají ochránci přírody

  24. duben 2019
  Veverka - voda

  Extrémní nedostatek deště a postupující sucho ohrožují i divoká zvířata. Upozorňuje na to Český svaz ochránců přírody. Zejména ve městech trpí mnoho zvířecích druhů nedostatkem vody. V těchto dnech vyvádí totiž mláďata a voda jim schází pro běžné fungování. Ochránci proto vyzývají lidi, aby pomohli zajistit další zdroje. Stačí na vhodné místo položit misku s vodou. 

  Svaz doporučuje umístit nádobu na zastíněný trávník uprostřed zástavby všude, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný. Ideální místo je pod převislými větvemi stromů. V okolí 4–5 metrů by neměl být žádný úkryt pro číhající kočku. Jak píše server Enviweb, důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Vodu využijí vedle ptáků také třeba ježci, veverky nebo někteří brouci. „Asi všichni chceme mít ve svém okolí ježky. Ale pokud nebude mít vodu, kterou by mohl pít, tak mu nezbude nic jiného než zmizet. Vodu využije také spousta druhů hmyzu, ale i opylovači,“ vysvětlil Českému rozhlasu ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. Nový zdroj vody je vhodné umístit i na zahrady. Zvířata mu totiž ráda dají přednost před pro ně nebezpečnými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky nebo sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit. Jak ukazují data na portálu InterSucho, dva nejhorší stupně sucha ze šesti, tedy výjimečné a extrémní, se uplynulou neděli rozšířily už na třetinu území republiky. Ve většině Česka kvůli extrémnímu nedostatku srážek za posledních 5 týdnů nevzcházejí jařiny, ozimy zasychají a neodnožují se, neroste ani tráva či vojtěška. Vyplývá to z desítek hlášení od zemědělců, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho. Hlavní vegetační sezona je přitom teprve na začátku. Dopadu sucha na divoce žijící zvířata si všímají právě i ochránci zvířat. Ti v tomto roce například na tradičních tahových místech pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly.

  Přečtěte si taky Manuál pro záchranu hmyzu. Každý z nás může udělat něco pro to, aby louky cvrkaly a les bzučel.

 • Metro v New Yorku obývají modré příšery. Spí vedle pasažérů, koukají z okna a dělají naschvály

  23. duben 2019
  Metro v New Yorku obývají modré příšery

  V New Yorku jezdí metrem zvědaví pasažéři, jsou modří, obvykle chlupatí a často mají zakulacené rohy a velké oči. Řeč je o modrých příšerách zakreslených do reálných fotek z metra, které začal kreslit umělec vystupující pod přezdívkou Subway Doodle před 8 lety.

  „Každý v metru něco dělá, já dělám tohle,“ popisuje pro deník Guardian Subway Doodle, který se snažil zabavit během svých cest mezi Brooklynem a Manhattanem. „Když byly moje děti malé, neměl jsem příliš času kreslit. Tohle mi pomohlo znovu objevit mou uměleckou stránku. Příšery jsem kreslil od dětství,“ říká Doodle. Zatímco většina monster působí docela neškodně, když se koukají z okna nebo spí vedle ostatních klimbajících cestujících, některá dělají nejrůznější naschvály. V jedné kresbě se příšera například naklání s nafouknutou papírovou taškou nad spící paní. Ve tváři je vidět, co má za lubem, a její napřažená ruka už jasně napovídá, že chce ránou do tašky paní probudit. Doodle scénu nejprve vyfotí na mobil a pak do fotky kreslí v aplikaci Procreate. Výsledné kresby pak nahraje na Instagram, kde ho sleduje přes 160 tisíc lidí. Jak ale říká pro magazín Esquire, předtím jenom potřeboval místo, kde by archivoval svou práci. „Instagram vypadal jako perfektní médium, kde bych publikoval a uspořádal si své kresby,“ vysvětluje. Monstra ale nezůstanou pouze na Instagramu, v plánu jsou dva muraly. Jeden na Manhattanu a druhý v Brooklynu.

 • Celý svět by mohl do roku 2050 přejít na obnovitelnou energii. Nejvíce se uplatní solární elektřina

  23. duben 2019
  Větrné elektrárny

  Svět by mohl do roku 2050 kompletně přejít na obnovitelné zdroje elektřiny. Podrobný návod, jak toho docílit, zveřejnila ve své studii finská Lappeenrantská technická univerzita (LUT) spolu s německou neziskovou organizací Energy Watch Group. Přechod na obnovitelné zdroje může zmírnit několik hrozeb pro lidstvo, jako jsou skleníkové plyny a překročení zlomových bodů, které povedou k nevratným změnám klimatu.

  Radikální změna si podle studie publikované ve vědeckém časopise Nature Communications během následujících 35 let vyžádá postupné kroky, které povedou k celosvětově udržitelné a dostupné elektrické energii. Vědci tvrdí, že bezemisní elektrárny lze vybudovat ve všech regionech světa, a to navíc tak, že investice budou dávat smysl i z ekonomického hlediska. Jak píše server Good News Network, nyní tvoří obnovitelné zdroje třetinu celosvětové výroby elektřiny, do roku 2050 by podle vědců mohly solární elektrárny vyrábět 69 % elektřiny, větrné elektrárny 18 %, bioenergie (například biomasa) 6 % a vodní elektrárny 3 %. Vše by mělo postupně směřovat k tomu, aby se podařilo naplnit závěry Pařížské dohody, která má zabránit tomu, aby průměrná celosvětová teplota vzrostla o více než 1,5 stupně Celsia. „Existující technologie obnovitelné energie, včetně jejího skladování, jsou schopny zajistit dodávky elektřiny jakoukoli hodinu kdykoli v roce,“ říkají výzkumníci a dodávají, že obnovitelná elektřina je mnohem efektivnější a hospodárnější než současný systém, který je založen hlavně na fosilních palivech a jaderné energii. „Energetická proměna není otázkou technické proveditelnosti nebo ekonomické životaschopnosti, je to otázkou politické vůle,“ uzavírají vědci.

 • Nikdy nezveřejněné Kafkovy práce získala knihovna v Izraeli, možná je mezi nimi i konec Procesu

  19. duben 2019
  Franz Kafka

  Po deseti letech soudních sporů by již brzy mohla být zveřejněna sbírka dlouho skrytých prací Franze Kafky. Okresní soud v Curychu minulý týden potvrdil verdikt izraelského soudu, který rozhodl, že několik bezpečnostních schránek ve Švýcarsku může být otevřeno a jejich obsah odeslán do izraelské národní knihovny. Odborníci spekulují, že ukrytá sbírka může obsahovat závěry některých důležitých Kafkových děl, která po jeho smrti vyšla v nedokončené podobě.

  Kafka své spisy v roce 1924 krátce před smrtí odkázal svému dlouholetému příteli Maxu Brodovi. Požádal ho, aby je zničil, Brod ale jeho přání ignoroval a většinu jeho díla vydal. V pozůstalosti byly například i slavné romány Proces a Amerika, které z Kafky posmrtně udělaly jednoho z nejslavnějších spisovatelů 20. století. Nezveřejnil ale vše. Před svou smrtí v roce 1968 pověřil svou osobní sekretářku Esther Hoffe, aby předala rukopisy akademickým institucím. Hoffe si ale dokumenty nechala a některé z nich prodala. Původní rukopis románu Proces tak byl například v Londýně vydražen za 1 milion liber a převezen do německého archivu literatury v Marbachu. Když Hoffe v roce 2008 ve svých 101 letech zemřela, přenechala sbírku svým dvěma dcerám, které krátce nato také zemřely. Jejich rodiny se o své dědictví od té doby soudně přely. Podle jejich obhájce díla legitimně zdědily a jejich zabavení označil jako „hanebné“. Izraelská národní knihovna naopak tvrdí, že Kafkovy dokumenty jsou kulturními statky patřícími židovskému lidu. Rozsudek švýcarského soudu proto vítá. 

   

 • Dobře tak, že je smrt na světě? Vědci oživili mozky prasat několik hodin po porážce

  18. duben 2019
  prase - prasnice

  Týmu z lékařské fakulty na univerzitě v Yale se podařilo oživit buňky v mozcích prasat, která byla již několik hodin mrtvá.

  Neznamená to ovšem, že by mozky začaly znovu fungovat jako celek nebo by se zvířatům vrátilo vědomí. K oživení mozků použili vědci přístroj zvaný BrainEx, který funguje podobně jako dialýza. Mozky byly vyživovány speciální tekutinou, po několika hodinách se některá mozková spojení začala znovu obnovovat a některé buňky fungovatVědci doufají, že jejich studie vydaná nyní v časopise Nature pomůže také při výzkumu nejrůznějších nemocí a poškození lidského mozku. „Jsme z toho nadšeni, protože by nám to mohlo pomoct lépe porozumět tomu, jak léčit lidi, kteří utrpěli srdeční zástavu a zastavil se jim přívod krve do mozku,“ vysvětluje Khara Ramos z U.S. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. Výzkum ale doprovází i etické a filozofické otázky, zda a jak změní podobné pokusy naše chápání smrti.

 • Tropické lesy jsou káceny i kvůli poptávce z Evropy, varují vědci

  18. duben 2019
  00750862.jpeg

  Vědci odhadují, že až 39 % produkce uhlíkových emisí, která kvůli odlesňování vznikne, souvisí s poptávkou z Evropské unie.

  „Dá se říct, že Evropská unie dováží každý rok velkou část dřeva z odlesněné plochy,“ řekl Martin Persson, vedoucí výzkumu z Technologické univerzity Chalmers ve Švédsku. Studie ukázala, že kvůli odlesňování vzniklo mezi lety 2010 a 2014 asi 2,6 miliard tun oxidu uhličitého. Evropská unie podle Perssona musí problém s odlesňováním řešit, pokud chce dosáhnout dříve deklarovaných klimatických cílů. Většina uvolněné země byla použita na pěstování úrody a pastvu – především chov skotu a pěstování olejnatých semen. Některé státy EU se pokouší proti importu spojenému s odlesňováním bojovat. Plán na boj proti takovým produktům spustila například Francie. Varování v této souvislosti vydali i investoři některých společností. Persson a jeho tým ale nevěří, že se jim tak podaří přinutit firmy s kácením pralesů skončit. Součástí problémů je podle nich také nedostatečná regulace, která by zemím bránila dovážet produkty, kvůli kterým k odlesňování dochází. Persson se také domnívá, že státy by měly zajišťovat větší podporu pro místní farmáře, kteří dbají na udržitelnost.

 • V Madridu budou trestat žáky, kteří nenahlásí šikanu

  18. duben 2019
  šikana, škola, spolužáci, smutek

  Vzdělávací instituce v Madridu chtějí skoncovat se šikanou ve školních třídách. Od příštího školního roku tak bude každý žák nebo učitel, který šikanu neoznámí, posuzován jako spoluviník. Trestem pro žáky může být zákaz vstupu na hřiště nebo až šestidenní vyloučení.

  Vyhláška se bude vztahovat na všechny střední a základní školy v Madridském autonomním společenství bez ohledu na to, zda jsou veřejné nebo soukromé. Několik sdružení ale vyjádřilo pochybnosti o konečném výsledku opatření. Lucía Martínez Martín, vedoucí madridské kanceláře Save The Children, se například domnívá, že opatření nebude účinné, protože děti podle ní nerozeznají například psychickou šikanu. Podle ní tento pojem chápou jen ve vztahu k fyzickému násilí. Opatření také stanovuje tresty pro samotné násilníky, kteří by se vzhledem k závažnosti šikany museli účastnit integračních kurzů, byli by vyloučeni z konkrétních školních aktivit a předmětů, přemístěni do jiné třídy nebo dočasně či trvale vyloučeni. Vyhláška je reakcí na nárůst nahlášených případů šikany na madridských školách.