V Rudolfinu zazní Requiem za Osvětim od romského skladatele, vstup je zdarma
Pražské Rudolfinum zažije příští neděli neobvyklou akci: bude v něm uvedeno oratorium Requiem za Osvětim, které napsal romský skladatel z Nizozemska a které zahraje romský filharmonický orchestr pod taktovkou romského dirigenta. Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšení povědomí o tragédii Romů za druhé světové války.
Requiem za Osvětim je mezinárodní projekt, do kterého je zapojeno Nizozemsko, Polsko, Maďarsko, Česko a Německo. Jeho pořadatelem u nás je organizace Slovo 21, která se zaměřuje na projekty týkající se Romů a integrace cizinců. Hovoří její tisková mluvčí Rena Horváthová:
„Samotné requiem má uctít památku všech obětí holocaustu, proběhne 4. listopadu v pražském Rudolfinu a je to skutečně jedna z těch nejprestižnějších romských akcí, která vůbec tento rok proběhne.“
Autora skladby představuje Karla Čížková ze Slova 21.
„Roger Moreno Rathgeb je nizozemský hudební skladatel romského původu. Původně byl samouk, ale potom se naučil notaci a začal skládat. Jedna z věcí, které ho zajímaly, byly právě oběti holocaustu, takže se rozhodl, že na ty motivy napíše nějakou skladbu, což se mu ale zpočátku úplně nepodařilo, protože navštívil Osvětim, která na něj natolik zapůsobila, že ho to zaseklo, zarazilo, že nemohl dál pokračovat. A dokončil to až na popud Alberta Siebelinka z nizozemského občanského sdružení, které tam pořádá nějaký romský festival. Vznikla z toho devadesátiminutová opravdu velká orchestrální skladba.“
Oratorium zahraje Romský filharmonický orchestr z Frankfurtu nad Mohanem, který má přes sedmdesát členů z pěti evropských zemí. Jeho zakladatelem a uměleckým ředitelem je romský dirigent Riccardo M. Sahiti. Za doprovodu Kühnova smíšeného sboru v requiem vystoupí i tři známí operní pěvci a mladá zpěvačka Pavlína Matiová. Ta se stane první sólistkou romského původu, která zazpívá v naší nejprestižnější koncertní síni.
„Já jsem tři roky studovala techniku klasického zpěvu na Mezinárodní konzervatoři v Praze pod vedením paní profesorky Evy Zikmundové. I proto se mi to zdá velmi těžké, protože jsem takhle obsáhlé dílo ještě nenastudovala. Připravuji se už téměř rok. Zpívat se sólisty Národního divadla je pro ‘laika‘ docela těžké, ale snad to vyjde. Snažím se cvičit každý den.“
Návštěvníci v Rudolfinu uvidí také dobové fotografie zachycující genocidu Romů. Průběh večera přibližuje Rena Horváthová:
„Večer bude rozdělen do tří částí. Ve vzniklých pauzách se budou číst autentické výpovědi těch, kteří si prošli právě Osvětimí. Bude je číst známá česká herečka Taťána Medvecká spolu s Davidem Tišerem, známým romským umělcem, kterého můžeme znát například z inscenace Můj soused, můj nepřítel, která proběhla v rámci festivalu Khamoro v Národním divadle na Nové scéně.“
A Karla Čížková dodává důležité informace o vstupenkách:
„Koncert je zdarma a vstupenky jsou k vyzvednutí v pokladně Rudolfina. Zdarma je to právě proto, že chceme zasáhnout co nejširší publikum, aby nikdo nebyl omezen třeba tím, že je to příliš drahé, protože to téma má oslovit co nejširší veřejnost.“
Projekt Requiem za Osvětim má i své doprovodné akce, k nimž patří výstavy, konference, hrané filmy a dokumenty. Podrobnosti o nich najdete na stránkách www.slovo21.cz.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.