Varšavská smlouva

14. květen 2010

Přesně před 55 lety, 14. května 1955, podepsali ve Varšavě zástupci Albánie, Bulharska, Československa, Maďarska, NDR, Rumunska, Polska a Sovětského svazu Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Tak vznikl vojenský pakt známý jako Varšavská smlouva. O tomto důležitém svazku, který se snažil po několik desetiletí fungovat jako protiváha NATO, mluvil s historikem Jiřím Bílkem z Vojenského historického ústavu redaktor Robert Candra.

Varšavská smlouva byla v roce 1955 uzavřena na dvacet let, s automatickým prodloužením o dalších deset, pokud ji členský stát rok před uplynutím nevypoví. Oficiálně měla zaštiťovat vzájemnou pomoc v případě napadení členského státu, ve skutečnosti byl její význam hlavně v posílení mocenských pozic Sovětského svazu. Důvody vzniku Varšavské smlouvy vysvětluje historik Jiří Bílek.

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.