Většina našich autorů spáchala sebevraždu. Rubato vydává knihy, které si k vodě nevezmete

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Liberatura a nakladatelství Rubato

„Sranda a poučení,“ vymýšlí Petr Januš nové motto nakladatelství, které před osmi lety založil se svým kamarádem Jaroslavem Tvrdoněm. „Sranda, poučení a sebevraždy,“ doplňujeme nakonec. Studio Rubato vydává krásnou prózu i esejistické texty, které nepostrádají humor, ale často z nich taky mrazí.

„Chyběly nám tady knihy, které se nepřekládaly nebo naopak už nebyly k dispozici. Založili jsme nakladatelství, abychom poskytli knihy, o kterých jsme mysleli, že by je čeští čtenáři měli mít k dispozici,“ vysvětluje Petr Januš, proč vzniklo Rubato, v podstatě nomádské nakladatelství, které na plný úvazek zaměstnává pouze Petra a Jaroslava. „Máme rádi určitý druh prózy, který mnohdy není tak čtenářsky přístupný, ale zároveň nutí čtenáře k zamyšlení se, k vyrovnání se s textem, s životem, sám se sebou,“ vysvětluje Petr.

Letní knižní tipy Radia Wave lákají na odporné muže, emancipované ženy i bolestivé rozchody

Letní čtení - četba - knihy - léto

Ať už o prázdninách relaxujete jakkoli, dobrá kniha by u toho podle nás neměla chybět. V našem letním přehledu se dozvíte, čím se uklidňuje Saša Uhlová, co doporučuje Josef Pánek a kam by vás na výlet poslal Jiří Špičák. Nechybí detektivky, básně ani humor. Ale temný humor.

Dva přátelé chtěli mezi čtenáře dostat Jeana Cocteaua, Georgese Pereca, Petera Handkeho nebo Davida Fostera Wallace. Poslední jmenovaný je ve Spojených státech považován za nejlepšího spisovatele své generace, kam se řadí také Jeffrey Eugenides, Jonathan Franzen nebo Michael Chabon. Teprve Rubato se ale odhodlalo Wallace v Česku vydat. Krátké rozhovory s odpornými muži je soubor povídek, kterým prochází cyklus poněkud kryptických dialogů, v nichž chybí tazatel. „Poskytují anatomii vztahu mezi mužem a ženou,“ vysvětluje Petr Januš. Nutno podotknout, že to není příliš optimistické čtení.

Poslechněte si Liberaturu o knihách z nakladatelství Rubato, jehož kmenoví autoři až podezřele často páchají sebevraždy.