Viktorka Hlaváčková na cestě kolem světa: Když cestuju, je pro mě všechno nové, jako kdybych byla dítě

31. leden 2017

Za minimum peněz, s lehkým batohem a srdcem. Viktorka Hlaváčková pokračuje v cestě kolem světa. Od června až do prosince cestovala Balkánem na cestě z Rumunska do Turecka. Pěšky, ale i stopem a na seakajaku.

Viktorka se v červnu 2016 zúčastnila help campu v české vesnici Gernik v jižním Rumunsku a odtud šla pěšky do Istanbulu. Cesta vedla kaňonem řeky Nery, podél Dunaje i přes nejvyšší vrcholy Balkánu – Srbska, Bulharska, Makedonie a Řecka. Viktorka pracovala na farmě v Bulharsku, v Řecku vystoupila na Olymp. V Makedonii pozorovala želvy žlutohnědé, v Istanbulu prodávala na ulici svoje fotky a bivakovala na ostrovech. Spala v příkopech, v suti, v křovích i u místních lidí. „Když cestuješ, je pro tebe všechno nové, je to, jako kdybys byl dítě,“ říká Viktorka k efektu života na cestě. „Cestování mě udržuje ve stavu bdělosti, kdežto doma jedu trochu na automat. Pozornost je zvýšená a všechno je zábavnější.“

„Nepříjemné bylo, že v Turecku je velmi oblíbený lov a každou noc se kolem mě střílelo, takže jsem si občas připadala jako voják v zákopech, když jsem si hledala bivaky ve vyschlých zavlažovacích kanálech a podobných níže položených místech nebo si aspoň kryla hlavu batohem,“ napsala Viktorka s úsměvem o tureckém venkově. „Po pár dnech jsem si na to zvykla, ale přeci jen jsem se těšila do Istanbulu, až se zase jednou budu moci vyspat bez střílení...“

03792027_0.jpeg

Další etapou cesty by měl být návazně na Turecko Kavkaz a jeho přechod od pobřeží Černého moře ke Kaspickému moři. „Chci si znova sáhnout na dno a Kavkaz mi to dost pravděpodobně umožní,“ glosuje svoje plány Viktorka.

Půl roku s lehkým batohem (5,5 kg základního vybavení), s rozpočtem nižším než průměrná měsíční mzda v ČR a s výrazně minimalizovanou ekostopou shrnuje Viktorka Hlaváčková v Casablance, cestovatelském magazínu Radia Wave.

03792034_0.jpeg
03792035_0.jpeg
03792038_0.jpeg
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.