Vodní lidé z indonéského kmene Bajau vydrží pod vodou přes 10 minut. Pomáhá jim zvětšená slezina

12. červen 2024

Více než 1000 let žijí lidé z indonéského kmene Bajau na hausbótech. Značnou část svého života tráví ale přímo ve vodě. Díky obojživelnému způsobu života se dokázali geneticky adaptovat na vodní prostředí.

Příslušníci kmene Bajau se dovedou potopit až do 70metrové hloubky pouze s pomocí sady závaží a dřevěných brýlí, píše server Indy100. K nadprůměrným plaveckým schopnostem nepřispívá pouze mimořádná kapacita plic, ale i genetická mutace známá jako „gen mořského kočovníka“. Indonéští „rybí lidé“ mají neobyčejně velkou slezinu.

„O lidské slezině nemáme z hlediska fyziologie a genetiky mnoho informací. Víme ale, že tuleni, kteří se potápějí hluboko, jako například tuleň Weddellův, mají neúměrně velké sleziny. Napadlo mě, že pokud tuleňům dopřál přírodní výběr větší slezinu, pak by to mohlo mít podobnou souvislost i u lidí,“ říká doktorka Melissa Ilardo z Univerzity Cambridge.

Při ponoření těla do vody hraje tento oválný orgán zásadní roli. Slezina se aktivuje, smrskne, a do krevního oběhu vypustí okysličené krvinky, čímž může množství kyslíku v lidské krvi zvýšit až o 9 procent. Větší slezina tak dává členům kmene Bajau genetickou výhodu při zadržování dechu a plavání pod vodou. „Domníváme se, že u Bajau došlo k adaptaci, která zvýšila hladinu hormonů štítné žlázy, a tím zvětšení sleziny,“ vysvětluje Ilardo.

Vzhledem k tomu, že kmen Bajau neprovozuje sportovní plavání, není snadné přesně zjistit, jak dlouho dokáží jeho příslušníci vydržet pod vodou. Podle všeho ale dokáží pod mořskou hladinou strávit i 13 minut. Životní styl mořských nomádů je ale stále více ohrožen. Kvůli jejich kočovnému způsobu života totiž mohou mít potíže se získáním občanství. Komerční rybolov navíc devastuje jejich zásoby a ztěžuje jejich obživu. Mnozí z nich se proto rozhodli moře opustit.

autor: Anna Beljo
Spustit audio
  • Tinder pro včelaře. Vídeň spustila seznamovací aplikaci, která propojí včelaře se zemědělci

    18. červen 2024
    Včely

    Vídeň spustila novou online platformu, jejímž cílem je rychle, bezplatně a s minimem administrativy propojit včelaře se zemědělci. Včelaři tak budou moct zamířit se svým včelstvem na plochu vhodnou k opylování. Z opylování profitují jak zemědělci, tak Vídeňané, kteří získají kvalitní med. Všímá si toho server Enviweb.

    Nedostatek kvalitních kvetoucích ploch je pro vídeňské včelaře problém. Zemědělci zase projevili zájem o opylování svých plodin. Spojit včelaře a zemědělce má takzvaná burza včelí turistiky Bienenwanderbörse, která začala v hlavním městě Rakouska fungovat na jaře.

    „Jsme rádi, že se nám podařilo přivést do Vídně burzu včelí turistiky. Tato služba nejen zajišťuje, že si spotřebitelé mohou vychutnat vynikající vídeňský med, ale má také nesmírně pozitivní dopad na životní prostředí,“ uvedl radní pro klima a životní prostředí Jürgen Czernohorszky.

    Platforma chce pomoci více než sedmi stovkám aktivních vídeňských včelařů. Enviweb píše, že chov včel ve více než dvoumilionové metropoli není snadný. Do přirozeného prostředí včel zasahuje doprava, průmysl i výstavba bytů. Službu iniciovala Zemědělská komora Dolního a Horního Rakouska.

  • Scooter Braun, kvůli kterému Taylor Swift znovu natočila šest alb, odchází z hudebního managementu

    18. červen 2024
    Scooter Braun

    Novým šéfem americké divize jihokorejské zábavní společnosti Hybe se stane bývalý americký hudební manažer Scooter Braun. Dlouholetý manažer americké zpěvačky Ariany Grande nebo kanadského zpěváka Justina Biebera se nechvalně proslavil sporem o autorství nahrávek hudebnice Taylor Swift. Informuje o tom web Pitchfork.

    „Dvacet tři let, tak dlouho jsem byl hudebním manažerem. Viděl jsem profesně růst jedny z nejtalentovanějších lidí v hudebním průmyslu, které svět kdy viděl. Teď chci být ale především otcem, poté CEO Hybe America a už nikdy manažerem,“ uvedl Braun na Instagramu.

    Podle amerického serveru Hollywood Reporter je Braun mocnou, ale polarizující osobností. Proslavil se jako manažer Justina Biebera, kterému pomohl vybudovat kariéru. Díky svých manažerským schopnostem se poté dostal k hvězdám jako Ariana Grande, J Balvin nebo Demi Lovato.

    Braun se dostal do zájmu médií zejména kvůli sporu s Taylor Swift. V roce 2019 Braun odkoupil bývalé vydavatelství Big Machine Records a stal se tak majitelem práv k prvním šesti deskám americké zpěvačky. Swift je kvůli tomu znovu nahrála a vydala pod hlavičkou jiného vydavatelství.

    Loni s Braunem většina hudebních hvězd ukončila spolupráci, připomíná Pitchfork.

  • Radio Wave i letos bodovalo v anketě Podcast roku. V top 5 se umístil podcast Balanc

    17. červen 2024
    Moderátor pořadu Balanc Petr Bouška

    Podcasty Českého rozhlasu opět uspěly v posluchačské anketě Podcast roku. Nejvíc hlasů od posluchačů a posluchaček získal stejně jako loni podcast Kriminálka. Pořad Host Lucie Výborné vyhrál v kategorii Talk show a Vinohradská 12 obsadila druhé místo v kategorií Zpravodajství a publicistika.

    V letošním šestém ročníku ankety hlasovalo přes sto tisíc lidí. I podcasty Radia Wave zaznamenaly úspěch. Vysoký počet hlasů získala zábavná talk show Buchty. Na páté příčce v kategorii Životní styl a zdraví se umístil seberozvojový podcast Balanc moderátora Petra Boušky.

    Podcast Kriminálka uspěl hned ve dvou kategoriích. Získal 1. místo ve veřejnoprávní kategorii a zároveň obsadil 3. příčku v kategorii true crime, která je v současnosti mezi posluchači velmi populární. „Vážím si věrnosti fanoušků a beru jejich hlasy hlavně jako ocenění práce všech těch skvělých detektivů, vyšetřovatelů, soudních lékařů, státních zástupců a mnoha dalších, kteří se zločinem u nás bojují s takovým zápalem a obětavostí,“ uvedl autor podcastu Mirek Vaňura.

    Podcast Českého rozhlasu Radiožurnál Host Lucie Výborné dokázal obhájit loňské první místo v kategorii Talk show. „Ze srdce děkuji všem, kdo mi poslali hlas. Ale jestli mám z něčeho doopravdy radost, potom je to fakt, že v naší zemi je spousta šikovných, talentovaných, chytrých a fascinujících lidí, s kterými stojí za to mluvit,“ řekla ke svému vítězství moderátorka pořadu Lucie Výborná.

    V kategorii Objev roku za Český rozhlas zvítězila podcastová série Odpustit? Série přináší pět rodinných dramat, která nemají vždy jednoznačně pozitivní vyústění. Rozkrývá motivace a dopady, které odpouštění může mít na mentální a fyzické zdraví, ale také na mezilidské vztahy a společnost jako takovou. Podcast Odpustit? připravila autorka Ridina Ahmedová, kreativní producentka Veronika Ruppert a mistr zvuku Jaroslav Pokorný.

  • Voda v Seině je pořád znečištěná. Macron si v ní před startem Olympijských her naplánoval koupačku

    17. červen 2024
    Paříž, Seina, řeka, Eiffelova věž

    Voda v Seině má necelé dva měsíce před startem olympijských her v Paříži zvýšené hodnoty bakterie e.coli. Vyplývá to ze zprávy organizace Eau de Paris, která se monitorováním vody zabývá. V řece mají během olympijských her plavat o medaile triatlonisté a dálkoví plavci. Prezident Emanuel Macron řekl, že se v řece vykoupe, aby dokázal, že je dostatečně čistá.

    Eua de Paris zveřejnila svou zprávu v pátek po devíti dnech měření. Den předtím člen Mezinárodního olympijského výboru odmítl možnost, že se plavecké závody v Seině uskuteční. Informoval o tom zpravodajský web NPR s odvoláním na agenturu AP.

    O kvalitě vody stále nepochybuje ani prezident Emmanuel Macron, který se na důkaz kvality půjde do řeky v Paříži vykoupat 23. června. Oznámil to na začátku června a svůj plán zatím neodvolal.

    Někteří obyvatelé Paříže na tento den připravili speciální protest „Je Chie Dans La Seine Le 23 Juin,“ který by se dal přeložit jako – „vykálím se do Seiny 23. června.“ Populární se stal hlavně na síti X a na TikToku. Někdo dokonce vytvořil webovou stránku, která lidem říká, v kolik hodin se mají do řeky vykálet, aby Macrona trefily. Radí také, aby si lidé na protest přinesly exkrement v pytlíku z domova, informoval server El Heraldo.

    Před olympiádou se Paříž rozhodla investovat 1,5 billionu dolarů (v přepočtu zhruba 28 miliard korun) na vyčištění řeky. Kvalita vody se mění i v závislosti na srážkách. Měření tak ovlivnily i červencové silné deště. První plavecký závod v Seině je naplánován na 30. a 31. července. Ke konci Olympijských her (8. a 9. srpna) se má v řece závodit v dálkovém plavání. Závod je dlouhý přes 10 kilometrů.

    Konečné slovo, jestli bude Seina schválena k závodění, mají zastřešující organizace World Aquatic a World Triathlon. V případě špatných podmínek mohou být soutěže přesunuty na jiný termín. V extrémním případě pravidla umožňují místo triatlonu bojovat o medaile v duatlonu bez plavecké části.

  • Stále méně lidí aktivně sleduje zprávy. Jsou depresivní a nudné, říkají

    17. červen 2024
    noviny, zprávy, média, čtení

    Čím dál tím víc lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství. Považují ho za depresivní a nudné. Na zájmu o zprávy se pravděpodobně negativně podepsaly události posledních let – například pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy. 

    Téměř 39 procent lidí z celého světa uvedlo, že se někdy nebo často vyhýbá zprávám. To je o deset procent víc než v roce 2017. Podle oxfordského institutu Reuters pro studium žurnalistiky je nechuť ke zpravodajství na rekordní úrovni. S odvoláním na globální průzkum o tom informuje zpravodajský server BBC News.

    Zpráva ale zároveň zjistila, že zájem o zpravodajství v některých zemích, včetně Spojených států, zvýšily volby. Průzkumu pro letošní Digital News Report se zúčastnilo celkem 94 943 dospělých ve 47 zemích včetně České republiky.

    Zejména v Evropě a Spojených státech klesá počet lidí, kteří se o zpravodajství zajímají na Facebooku. Platforem, kde lidé čerpají informace, je čím dál víc a v tomto směru roste význam chatovacích aplikací a různých videoplatforem. Z výzkumu vyplývá, že vůbec nejvíc lidí, 31 procent, se ke zpravodajství dostává přes platformu YouTube, následuje chatovací aplikace WhatsApp a poté TikTok.

    Průzkum ale také naznačuje, že důvěra ve zpravodajství se stabilně drží na 40 %. Tento údaj je tradičně nejvyšší ve skandinávských zemích, vůbec nejvíc lidí věří tradičním médiím ve Finsku. Naopak v Řecku a Maďarsku je to jenom něco okolo dvaceti procent lidí.

    Nízká důvěra Čechů ve zprávy podle průzkumu „odráží problematickou hospodářskou situaci země a polarizované politické klima“. K nejdůvěryhodnějším médiím dlouhodobě patří Český rozhlas a Česká televize.

  • Barokní pop v areálu Trojského zámku? Oznamujeme opulentní večírky pořádané GHMP a Radiem Wave

    17. červen 2024
    Opulence Radia Wave_plakát

    Spojení Radia Wave a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) přinese letos v létě unikátní eventy v areálu Trojského zámku v Praze. Krom několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou. Opulence I., kde vystoupí hudebníci DASA a Ponyhenge (fka Fourtuna), už v úterý 9. července. Vstup je zdarma, svou účast můžete potvrdit zde!

    Umění v době krize. Máme za sebou covid, potýkáme se s inflací nebo válkami a můžeme si všímat toho, že po civilnosti se do hudby zase vrací opulence, hédonismus a velikášství. Velkolepý zvuk, hodně lesku, šminek a hojnost všeho. To se ostatně v umění děje napříč dějinami. Jedním velkým příkladem za všechny je baroko jako styl, který měl lidi vyvést z letargie po morové ráně. Opulence v areálu barokního Trojského zámku během léta prozkoumá, jak se nás hudba snaží rozptýlit v aktuálních krizích.

    Debatní program

    Na úvod první Opulence můžete navštívit (živou) debatu nazvanou Opulentní cesta ke svobodě. Historie populární hudby ukazuje, že boj za svobodu a rovnoprávnost nemusí být nuda, a rozhodně ho nemusíte vést v teplákách. Vyznavači disca, glamu nebo třeba psychedelických žánrů vždy vyzývali na souboj dobové normy týkající se genderu nebo sexuality a nikdy se nebáli velkolepého stylu.

    Opulence GHMP a Radia Wave

    Proč jde v hudbě emancipace a opulence tak často ruku v ruce? A jak stylové velikášství osvobozuje? O tom si bude povídat Aneta Martínková s novinářkami Janou Patočkovou (Vogue) a Terezou Patočkovou (Page Not Found).

    Hudební program

    Opulentně-hudební program v zákoutích zahrad Trojského zámku zastoupí slovenská hudebnice DASA, jejíž kariéra odstartovala v roce 2016. Tehdy se přestěhovala do Londýna za studiem hudby na Goldsmiths University. V uplynulých letech vystupovala na renomovaných místech (The Windmill Brixton, Shacklewell Arms a Sebreight Arms) a sdílela pódia s umělci jako Katy J Pearson, Enjoyable Listens a Tyler Hyde (Black Country, New Road). Debutové EP 'Come Through' je výsledkem její dvouleté práce ve studiu Hermitage Works s producentem Nathanem Ridleym a pianistou Sethem Evansem (Black Midi).

    Za EP si vysloužila nominaci v kategorii Objev roku na Radio_Head Awards. Nejnovější singl 'wife now' vydala v říjnu 2023 u londýnského vydavatelství Practice Music. DASA v současné době pracuje na svém druhém EP. Při show na Opulenci ji doprovodí digitální písničkář Toyota Vangelis.

    Druhou vystupující kapelou bude hudební projekt Ponyhenge (fka Fourtuna) německé herečky a filmařky Emily Brandi, která žije už několik let v Praze. Její první EP 'Who Cares About The World' vyšlo v průběhu roku 2021 a zvukově se pohybuje mezi dream-popovými motivy a silnými melancholickými nápěvy.

  • Testy DNA odhalily překvapení o dětech, které dávní Mayové obětovali. Šlo většinou o chlapce

    14. červen 2024
    Chichen Itza

    Mayové ve starobylém městě Chichén Itzá obětovali hlavně malé chlapce. Všímá si toho list Washington Post s odkazem na výzkum Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v německém Lipsku.

    Vědci analyzovali genomy ostatků desítek dětí nalezených v hromadném pohřebišti poblíž posvátného cenote, obrovského propadliště v obřadním centru Chichén Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově, kde byly dříve objeveny i další lidské oběti. Výzkumníci zjistili, že všechny obětiny byly mužského pohlaví a z velké části šlo o příbuzné –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ včetně dvou párů jednovaječných dvojčat. To podle vědců souvisí s významem dvojčat ve starověké mayské mytologii.

    Hlavní autor vědeckého článku o výzkumu v časopisu Nature Rodrigo Barquera v rozhovoru pro Washington post uvedl, že tato zjištění jsou „průlomová“ a že se jedná o první příklad pohřebiště dětí výhradně mužského pohlaví v Mexiku a mezi mayskými kulturami.

    Výzkumníci také zjistili, že blízce příbuzné děti dostávaly podobnou stravu. Spolu se skutečností, že děti byly v době smrti v podobném věku, naznačuje, že byly vybrány k obětování při stejném rituálu.

    „Zprávy z počátku 20. století nepravdivě popularizovaly hrůzostrašné příběhy mladých žen a dívek, které byly na tomto místě obětovány,“ uvedla ve svém prohlášení Christina Warinnerová, spoluautorka zprávy a antropoložka z Harvardovy univerzity.

    Starobylé město Chichén Itzá, kde se nachází jedna z největších pyramid z mayského období, se poprvé proslavilo v roce 600 n. l. Podle UNESCO začalo místo chátrat v 15. století – zůstalo však oblíbeným místem mayských poutníků i v koloniálním období a později. V roce 1988 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

  • Nepoužívejte pivo místo opalovacího krému, varuje americká klinika. Přidáváme 4 fakta o opalování

    14. červen 2024
    Opalování

    Pivo nefunguje jako opalovací krém, varuje americký VOX. Web se zaměřil na vyvracení polopravd a dezinformací o ochraně před slunečním zářením. Zmiňuje dermatologickou kliniku v Clevelandu, které vyzvala místní, aby na sebe při opalování nelili pivo místo krému s SPF faktorem.

    VOX dodává, že mladí lidé často věří zavádějícím informacím o vystavování se slunečnímu záření. Řada odborníků poukazuje na TikTok jako na zdroj nejdivočejších fám a spekulací o opalovacích krémech. Americký web proto přichází se čtyřmi fakty o opalovacích krémech.

    Sluneční záření způsobuje rakovinu kůže –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a opalovací krém jí zabraňuje. Kosmetická laborantka ze Sydney Michelle Wongová na svém na YouTube kanálu Lab Muffin Beauty Science už léta vyvrací mýty o opalovacích krémech. Stále dominuje mýtus, že opalovací krém způsobuje rakovinu. Data ale ukazují opak. Podle VOXu v Austrálii, kde je kultura opalovacích krémů možná silnější než v kterékoli jiné zemi, výskyt kožního melanomu od roku 2005 klesá.

    Existují dvě kategorie opalovacích krémů. Minerální přípravky fungují tak, že na kůži jsou naneseny minerály, které fyzicky odrážejí sluneční paprsky. Používají se k tomu obvykle dvě složky: oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Chemické opalovací krémy obsahují látky, které pohlcují sluneční záření při dopadu na kůži. Patří mezi ně avobenzon, oxybenzon a řada dalších sloučenin.

    Australský manuál pro opalování uvádí, že existuje řada důkazů o prospěšnosti UV záření pro zdraví kostí, náladu, cirkadiánní rytmus a zrak. Určitý přínos může mít také slunce pro imunitní systém, i když údaje, které by to potvrzovaly, jsou méně jasné. Při použití opalovacího krému se prospěšnost slunečních paprsků pro zdraví nijak nesnižuje, říká Wongová.

    Ukazuje se také, že lidé se nemažou dost důkladně. Vychází z toho, že opalovací krém s vysokým SPF –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ i nad 50, je proto lepší, než SPF 50. V místech, kde je aplikace opalovacího krému trochu polovičatá, bude nedokonale namazaný krém SPF 100 stále poskytovat určitou ochranu, zatímco krém SPF 50 ve stejném scénáři nabízí podstatně méně.

  • Ochlazení planety, nebo nové problémy? Vědci chtějí zkoumat odrážení slunečních paprsků do vesmíru

    14. červen 2024
    Sluneční paprsky

    Američtí vědci chtějí začít zkoumat možnosti umělého ochlazování planety. Informuje o tom list New York Times s odkazem na neziskovou organizaci Environmental Defense Fund (EDF), která by na výzkumy mohla udělovat granty už na podzim. Bádání by se mělo zaměřit na odrážení slunečního záření do vesmíru v souvislosti s postupující klimatickou změnou.

    New York Times připomíná, že technologie k umělému ochlazení planety (tzv. solární geoinženýrství), byly donedávna považovány za kontroverzní. S alarmujícím nárůstem globálních teplot si ale rychle získávají pozornost. Nový výzkum by se měl zaměřit na predikci dopadů v různých částech světa v případě, že se vlády rozhodnou podobné technologie zavést.

    „Nejsme pro nasazení těchto technologií. To není naším cílem. Naším cílem jsou informace a solidní a kvalitní vědecké poznatky,“ řekla doktorka Lisa Dillingová, která projekt řídí. Nezisková organizace Environmental Defense Fund se už dříve stavěla k technologiím na ochlazení planety skepticky. Dr. Dillingová však říká, že diskuse o způsobech ochlazování planety nezmizí bez ohledu na odpor odborné veřejnosti.

    Organizace bude financovat výzkum solárního geoinženýrství, které spočívá v odrážení většího množství sluneční energie zpět do vesmíru. Podle webu The Verge existuje několik technik, jako třeba vstřikování aerosolů do stratosféry nebo zesvětlování mraků, aby lépe odrážely sluneční paprsky.

    Někteří vědci se domnívají, že taková opatření by mohla dočasně snížit globální teplotu, dokud společnost nesníží emise skleníkových plynů odklonem od fosilních paliv. Zatím ale nejsou jasné další možné dopady, které by podobná opatření mohla mít.

    Výzkum bude chtít například zjistit to, jestli by odrážení většího množství slunečního světla nezměnilo srážkové poměry, nebo jestli by se nenarušil systém oceánských proudů, které ovlivňují život na pevnině i v moři.

    Odpůrci také tvrdí, že pouhé uvažování o solárním geoinženýrství vytváří nebezpečný dojem, že existují rychlá řešení klimatických změn.